Aby miesto na spanie pomohlo obnoviť silu počas odpočinku, musí byť správne vybavené.

V tejto ťažkej úlohe si musíte v prvom rade vybrať základ – vhodné matrace.

Ich rozmanitosť je neuveriteľne veľká: výrobcovia ponúkajú veľa rôznych modelov. Majú rôzne typy a vlastnosti, poďme teda prísť na to, ktoré matrace sú pre koho vhodné a ako ich správne vybrať.

Moderné matrace zohľadňujú absolútne všetko: hmotnosť a výšku osoby, zvyk spať v určitej polohe. Aký model si teda vybrať?

V prvom rade existujú dva hlavné typy: pružinové a bezpružinové. Rozoberme si ich podrobnejšie.

Pružinový matrac je systém pružín zodpovedných za podporu chrbtice počas spánku. Základňa takýchto výrobkov je vybavená závislým alebo nezávislým pružinovým blokom. Pružinový blok je časť pripevnená k rámu, čo je blok navzájom spojených pružín.

Prvý typ zahŕňa matrac na závislej pružinovej jednotke „Bonnell“, ktorej hlavnou črtou je pružina, ktorá má štyri alebo päť závitov. Všetky sú inštalované v jednom rade a navzájom spojené zhora a zdola špeciálnymi špirálami. Na výrobu takýchto pružín sa používa silná lepená oceľ – zabezpečuje dlhú životnosť. Hrúbka takýchto pružín je od 1 do 2 mm. Majú dvojkónický tvar, priemer od 6 do 10 cm. V tomto prevedení pri stlačení jedného bloku reagujú aj ostatné. Čo sa týka množstva, na meter štvorcový pripadá 100 až 150 pružín. Vďaka tvrdému matracu, ktorý neumožňuje posúvanie pružín, vydrží jednotka „Bonnell“ viac ako 15 rokov. Tento typ znesie váhu človeka od 115 kg a viac. Ale sú tu aj nevýhody: na takom matraci nemôžu spať ľudia s rozdielom väčším ako 20 kg, takže s tým treba pri kúpe počítať.

matracebenabfyzio-1024x601

Druhý typ zahŕňa matrac na samostatnej pružinovej jednotke „Pocket Spring“.

Každý prameň je v špeciálnom obale a obaly sú už zošité. V porovnaní s matracom na závislom pružinovom bloku, potom pri tomto type, keď stlačíte jeden blok, ostatné zostanú na mieste. Počet pružín na meter štvorcový sa pohybuje od 250 do 2 000 kusov. Takéto pružiny môžu byť tiež tvarované ako presýpacie hodiny alebo valec.

Bezpružinové matrace sú výrobky, ktoré pozostávajú z jednej alebo viacerých vrstiev výplní. Už samotný názov hovorí, že nemajú pružiny. V závislosti od toho, koľko vrstiev plnív sa používa v štruktúre, sú rozdelené do dvoch kategórií: monolitické a kombinované.

Takýto doplnok na spanie má mnoho výhod. V porovnaní s pružinovými matracmi je po rokoch počuť vŕzganie pružín, no v tejto verzii určite nie. Medzi ďalšie výhody patrí vodeodolnosť a možnosť voľby stupňa tuhosti.

Najbežnejšie výplne do matracov sú moderná PUR pena a HR pena. Vďaka svojim vlastnostiam sú tieto výplne najžiadanejšie. Vďaka technickým vlastnostiam sa matrace tohto typu vyznačujú odolnosťou voči značnému zaťaženiu. V závislosti od typu výplne môžu byť vhodné ako na vytvorenie anatomického efektu, tak aj na ortopedický efekt.

Takže teraz viete, aké typy moderných matracov existujú a aké sú ich hlavné vlastnosti a vyberiete si možnosť, ktorá vám najviac vyhovuje!