Spomínate si, kedy ste naposledy čistili vašu mrazničku a či ste vôbec tak niekedy spravili? Ak nie, ani sa vám nečudujeme, keďže to pravdepodobne nepatrí medzi obľúbené aktivity v rámci domáceho upratovania. Avšak, vyčistiť vašu mrazničku raz za čas je nesmierne dôležité. Dnes si vysvetlíme prečo je tomu tak, ako často by ste ju mali čistiť a aké produkty použiť.

Prečo by sme mali čistiť mrazničku?

Ak ste sa k čisteniu mrazničky ešte nedostali, teraz je ten správny čas tak urobiť. Pretože špinavá a zanesená mraznička plná prachu môže postupom času spôsobiť nepríjemnosti, prípadne zabrániť účinnosti mrazničky. Takisto zabudnuté kúsky jedla dokážu spôsobiť nepríjemný pach. Preto je potrebné mrazničku pravidelne čistiť a zbavovať sa tak jedál, ktoré sú už po dátume spotreby.

ice-refrigerator-defrosting-refrigerator

Ako často čistiť?

Pravidelnosť čistenia mrazničky závisí od niekoľkých faktorov. Radí sa medzi nich veľkosť či typ mrazničky, frekvencia používania a tiež to, aké návyky pri jej používaní máte. Potrebu čistenia mrazničky môže signalizovať tiež to, ak mraznička nefunguje poriadne a potraviny v nej nie sú dostatočne schladené ako zvyčajne. Preto odporúčame, aby ste čisteniu mrazničky venovali čas približne každý 3. mesiac  alebo sa tomu venovali minimálne 2-krát do roka. Tým okrem nepríjemného zápachu predídete aj problémom s jej nefunkčnosťou.

Čo budete potrebovať na čistenie?

Ako prvé budete potrebovať chladiaci box, do ktorého uložíte potraviny počas čistenia. Ak takýto chladič nemáte, pokojne môžete nachvíľu v tomto chladnom počasí vyložiť potraviny na balkón či terasu. Ďalej na samostatné čistenie budete potrebovať mäkké handry a saponát. Odporúčame tiež použiť vysávač s hadicou, prostredníctvom ktorého odstránite omrvinky a kúsky jedla z mrazničky. Ak máte mrazničku až príliš zanesenú alebo má silný zápach, vyskúšajte zriediť 2 čajové lyžičky sódy bikarbóny, trošku vanilkového extraktuliter vody. Tento roztok by vám mal pomôcť vyčistiť a zbaviť sa aj toho najhoršieho zápachu.

woman-s-hands-yellow-rubber-protective-glove-blue-sponge-washes-cleans-refrigerator-shelves-cleaning-service-housewife-routine-housework-spray-windows-glass-surfaces-cleaner

Ako na to?

Na čistenie mrazničky si vyhraďte aspoň hodinu času z vášho dňa a postupujte podľa týchto krokov, ktoré by vám mali pomôcť pri dôkladnom čistení.

 1. Vypnite mrazničku.
 2. Odstráňte akýkoľvek ľad, ktorý v mrazničke nájdete.
 3. Vyberte potraviny z mrazničky a vložte ich do chladiaceho boxu.
 4. Odstráňte všetky police, ktoré sú odnímateľné.
 5. Pri izbovej teplote dôkladne umyte všetky poličky so saponátom a nechajte ich vysušiť.
 6. Ak treba, vytvorte si roztok zo sódy bikarbóny, vanilkového extraktu a vody.
 7. Poriadne ním nastriekajte vnútro mrazničky a nechajte aspoň 15 minút pôsobiť.
 8. Pomocou handier alebo utierky dôkladne utrite vnútro mrazničky.
 9. Zvyšky jedla alebo omrvinky, ktoré ostali vnútri, povysávajte s vysávačom.
 10. Na vysušenie vnútra mrazničky použite papierové utierky.
 11. Po vysušení vložte naspať police do mrazničky.
 12. Vyberte potraviny z chladiaceho boxu a vložte ich do mrazničky. Môžete tiež vymeniť a znovu zmraziť ľad alebo môžete vyrobiť nový.
 13. Využite príležitosť logicky si usporiadať jedlo.
 14. Už len znova zapnite mrazničku a nezabúdajte na pravidelné čistenie.

Veríme, že táto krátka inštruktáž vám pomôže pri najbližšom a pravidelnom čistení mrazničky, vďaka ktorému sa vyhnete zbytočným problémom, ako sú nepríjemný zápach či poruchy funkčnosti.