Stretli ste sa už s videami, na ktorých vyzerá organizovanie a upratovanie chladničky jednoducho? Máte pocit, že je vaša chladnička preplnená a chýba jej organizácia? Ste na správnom mieste. V tomto článku sa pozrieme bližšie na to, ako dosiahnuť, aby bola vaša chladnička čistá, uprataná a perfektne zorganizovaná

Začnite generálnym upratovaním 

Dôležitým krokom na ceste k upratanej a zorganizovanej chladničke je generálne upratovanie. Na tento krok si vyhraďte dostatok času. Všetko z chladničky a mrazničky vyberte a vypnite ju. Ak nechcete, aby sa vám zmrazené potraviny pokazili, vopred si pripravte ľad alebo zamrazené chladiace bloky a potraviny počas umývania chladničky uskladnite tak, aby sa nepokazili. 

young-smiling-woman-wearing-rubber-gloves-cleaning-fridge-scaled

Pri upratovaní chladničky je dôležité zbaviť sa nečistôt a baktérií. Vyhnite sa chemickým čistiacim prostriedkom a zvoľte radšej tie prírodné, ktoré sú pre styk s potravinami nezávadné. Ideálnym riešením je overený domáci recept – ocot. Ocot si zrieďte s teplou vodou a pomocou čistej utierky umyte vnútro chladničky. Nezabudnite ani na precízne umytie políc a šuflíkov. Ocot pôsobí ako odmastňovač, neutralizuje pachy a má antibakteriálne účinky. Po umytí chladničky octovou vodou ju umyte ešte raz len pomocou vody a nechajte vyvetrať od octového zápachu. 

Vytrieďte všetky potraviny

Určite sa vo vašej chladničke nachádzajú aj potraviny, ktoré prešvihli dátum spotreby alebo sú už dlho otvorené. Poriadne všetko skontrolujte a vytrieďte. Ak sa na niektorých potravinových obaloch nachádzajú nečistoty, utrite ich, aby vám nezašpinili zvyšok chladničky. V tomto kroku si nezabudnite spísať aj nový nákupný zoznam potravín, ktoré vám po vytriedení budú v chladničke chýbať. 

Zaobstarajte si organizéry do chladničky 

Pre perfektne zorganizovanú chladničku si zaobstarajte špeciálne organizéry do chladničky. Vďaka nim zaistíte, že každá vec bude mať svoje miesto a tiež získate prehľad o tom, čo máte doma. Na výber máte množstvo organizérov do chladničky, ktoré sú určené na rôzne typy potravín od vajec až po zeleninu. Myslite tiež na to, aby boli organizéry kvalitné a potraviny sa v nich nepokazili. 

composition-healthy-raw-food-fridge-scaled

Potraviny v organizéroch umietnite do chladničky podľa kategórie a nezabudnite, aby vajcia či mäso neprišli do kontaktu so zeleninou a ovocím. Ideálne je využiť na zeleninu a ovocie na to určené šuflíky v spodnej časti vašej chladničky. 

Zaistite, aby bola chladnička voňavá

Posledným a dôležitým krokom je udržať vašu chladničku voňavú a čistú. Potraviny majú rôzne pachy, ktoré sa môžu v chladničky pomiešať a tak vytvoriť nepríjemnú vôňu, ktorú ucítite pri každom otvorení chladničky. Zaobstarajte si do chladničky prírodné vône a pohlcovače pachov. Ak ste fanúšikom inteligetných zariadení, siahnite po inteligentnom absorbéri pachov, ktorý sa postará o to, že vaša chladnička bude vždy čistá a svieža. 

Posledný tip, ktorý vám pomôže udržať poriadok v chladničke, je naučiť sa vrátiť každú vec na svoje miesto. Ak zabezpečíte, že každá potravina bude mať svoje miesto a vždy ju vrátite kam patrí, nestane sa, že sa z perfektne zorganizovanej chladničky stane neorganizovaný chaos.