Vyhadzovanie potravín je vždy nepríjemné. A so zvyšujúcimi sa cenami zabolí aj peňaženku. Ak ho chcete minimalizovať, správne skladovanie je úplným základom – dokáže totiž predĺžiť životnosť potravín o niekoľko dní až týždňov.

R6__5130-rotated

Plastové obaly, ako sú potravinové fólie či alobaly, sú aj dnes stále veľkou súčasťou našich nákupov.

Všetci vieme, že nie sú tým najlepším riešením pre planétu. No vedeli ste, že nie sú ani tým najlepším pre vaše potraviny? Plastové vrecká sú totiž nepriedušné, vďaka čomu v sebe zadržiavajú vlhkosť, a tým vytvárajú ideálne prostredie pre rast baktérií.

Obal, v ktorom vydržia potraviny dlhšie čerstvé

Aj vy patríte medzi tých, ktorí nechávajú zeleninu v chladničke voľne ležať a chlieb odkladajú v plastovom vrecúšku z obchodu? Možno vás zaskočí, že takéto skladovanie životnosť vašich potravín rapídne skracuje.

Čo však so všetkým tým pečivom, mrkvou, rozkrojeným citrónom či odloženou desiatou pre školákov, ktoré by na vzduchu obschli alebo sa pokazili?

Na takéto, ale aj ďalšie potraviny sa najviac hodia voskové obrúsky a vrecká.

Tieto bavlnené obaly napustené zmesou včelieho vosku, živice a jojobového oleja vytvoria okolo potravín ochrannú „škrupinu“, ktorá ich chráni pred obschnutím, ale aj pokazením a predlžuje tak ich životnosť.

2

Voskové obrúsky a vaky so svojou špeciálnou receptúrou dovolia potravinám dýchať, čím sa spomaľuje proces tvorby plesní a iných mikroorganizmov.

Podľa druhu potravín vydrží takto zabalené jedlo o niekoľko dní až týždňov dlhšie. Chlebík vo voskovom vaku vydrží čerstvý aj niekoľko dní, a zachová si svoju nadýchanú striedku a chutnú kôrku. Gumená koreňová zelenina je pri skladovaní vo voskových vakoch v chladničke tiež minulosťou. Chrumkavá mrkva či stopkový zeler aj po pár týždňoch, je v týchto vakoch príjemná zmena.

3

Voskový obal stačí jemne ohriať v rukách, aby sa stal ľahko poddajným a zabalíte doň aj tvrdé syry, načaté avokádo uhorku či bylinky. Keď však ochladne, znova spevnie – a preto sa dá využiť aj namiesto zapatrošeného viečka na rôzne nádoby a dózy. Skvelým využitím je tiež použiť obrúsok ako obal na balenie školskej desiaty.

4

Viac inšpirácií využitia voskových obalov nájdete na Instagrame či Facebooku.

Voskovými obalmi redukujú plastový odpad

Výrobe voskových obalov sa venujú aj firmy na Slovensku – napríklad značka Peelo, ktorú založili Martina Ivanová spolu s Tomášom Bukovenom. Nápad dostali, keď spolu cestovali dodávkou po Novom Zélande.

Frustrovalo ich nie len to, ako rýchlo sa im jedlo v aute kazilo, ale tiež, koľko zbytočných plastov a obalov museli denne vyhadzovať. Voskové obaly pre nich zabili dve muchy jednou ranou: udržali jedlo čerstvé, no zároveň dokázali nahradiť stovky plastových obalov a so správnou starostlivosťou vydržali roky.

Po návrate zo zahraničia ich začali sami vyrábať z lokálnych surovín. Navrhli rôzne dizajny, tipy a veľkosti a predávajú ich na svojom Peelo.store. Dnes ich voskové obaly i obrúsky nájdete v stovkách domácností po celom Česku a Slovensku – a pomáhajú ročne „zachraňovať” tony potravín a zbytočných plastov.

5

Obaly Peelo si vyrobíte aj doma

Ak chcete jednoducho len šetriť potraviny, stačí pár klikov a objednávka z Peelo.store vám doma pristane do pár dní. Ak však máte šikovné ruky a chceli by ste si výrobu voskového obalu vyskúšať sami, Martina s Tomášom sa s nami podelili o svoj recept. Nie je to vôbec zložité.

6

Na 2 obrúsky veľkosti 25 cm x 25 cm budete potrebovať:

  • 55 × 30 cm látky, ideálne bavlnenej (pri každom obrúsku je potrebné počítať s malou
  • rezervou)
  • starší hrniec
  • papier na pečenie
  • plech
  • malý štetec
  • nožnice (endlovacie)
  • cca 2-3 ml bio jojobového oleja
  • 30 g nastrúhaného včelieho vosku
  • cca 10 g prírodnej živice (potravinárska kvalita)

Postup:

  1. Pripravte si dostatok pracovného miesta a vyhrejte rúru na 75 °C. Vystrihnite látku takej veľkosti, akú chcete použiť. Ideálne na vystrihovanie sú práve endlovacie nožnice, aby sa látka nestrapkala.
  2. Jojobový olej, včelí vosk a prírodnú živicu roztopte v staršom malom hrnci, ktorý už nebudete využívať na varenie. Hotová zmes je totiž dosť lepkavá a nemusí sa vám podariť hrniec úplne vyčistiť.
  3. Na plech si položte väčší kus papiera na pečenie a naň pripravenú látku. Natrite roztopenú zmes na bavlnený obrúsok po celej ploche – od stredu až po kraje. Nezľaknite sa, zmes veľmi rýchlo stuhne, ale tak to má byť, čaká totiž na vás ďalší krok.
  4. Vložte obrúsok do rúry na cca 5 – 10 minút. Vosková vrstva sa takto pekne rovnomerne roztopí.
  5. Po vytiahnutí z rúry obrúsok vezmite za rohy a rýchlo ním zamávajte vo vzduchu, aby uschol (tento proces trvá pár sekúnd).
  6. Pred použitím obrúsok niekoľkokrát pokrčte a narovnajte, zaktivuje sa tak lepivá vrstva. Váš nový ekologický obrúsok na potraviny je hotový.

Ak sa vám zdá výroba voskovej hmoty komplikovaná, na Peelo.store nájdete aj predrobené kocky vosku, ktoré stačí roztopiť a doma si s nimi vyrobíte voskové obaly raz-dva!