Spolu s uvoľňovaním opatrení prichádza čas, kedy si väčšina z nás vyberá dovolenku a vyráža za zážitkami alebo leňošiť na pláž. Ako sa po návrate z dovolenky nepripraviť o novonačerpanú energiu pri pohľade na vykradnutý byt či dom? Pripravili sme si pre vás zopár tipov!

Na svoj odchod a neprítomnosť zbytočne neupozorňujte

Pred svojou dovolenkou by ste zbytočne nemali rozširovať reči o tom, kedy odchádzate a ako dlho budete preč. Nikdy neviete, kto a kedy vás môže počuť. Rovnako tak sa neodporúča písať o vašej plánovanej dovolenke na sociálnych sieťach alebo na nich zverejňovať fotografie, ak ste práve v zahraničí. Počas toho, ako budete preč, by ste nemali nechávať zatiahnuté žalúzie či rolety. Dobré je dohodnúť sa s niekým, kto vám bude v čase vašej neprítomnosti vyberať schránku a v ideálnom prípade vám občas príde byt či dom skontrolovať. Či už to bude príbuzný alebo sused, ktorému môžete dôverovať.

Cennosti si schovajte a zatvorte všetky okná

Pred odchodom by ste mali schovať všetky cenné veci. Ideálnym riešením by bol samozrejme trezor, ale postačí cennosti v domácnosti jednoducho nevystavovať a schovať ich na netradičné miesta. Nezabudnite tiež zatvoriť všetky okná. Aj keď sa môže zdať, že na piatom poschodí bytového domu sa k vám zlodeji budú oknom dostávať veľmi ťažko, preliezť z balkóna od susedov je síce nebezpečný, ale nie nereálny úkon. Okná by ste mali naviac zavrieť aj kvôli prípadnému dažďu, ktorý by obzvlášť v prípade letných búrok mohol zanechať na vašom majetku stopy. Ak bývate v dome alebo máte byt na prízemí, určite sa vám oplatí investovať do bezpečnostných fólií na okná.

Zlodeja odradia bezpečnostné dvere 

Väčšinu zlodejov od vlámania odradia kvalitné vstupné bezpečnostné dvere. Vyberať môžete z niekoľkých bezpečnostných tried. Stupeň bezpečnostnej triedy je určený podľa toho, čo musia dvere vydržať. Pre domy a byty sú najvyužívanejšie dvere s bezpečnostnou triedou 3 a 4. Triedu číslo 4 pritom využijete predovšetkým tam, kde máte uložené drahé umenie, zbrane a pod. Pre bežný byt alebo dom sú väčšinou zbytočným luxusom a naopak vám postačí trieda číslo 3.

16

Keď sa zlodeja nedá zbaviť 

So všetkými týmito radami výrazne znížite riziko, že vašu domácnosť počas dovolenky vykradnú. Na žiadny bezpečnostný prvok sa však ale nemôžeme úplne spoľahnúť, a ak je zlodej neodbytný a vaši susedia nevšímavý, môže sa stať, že sa k vám nepozvaní návštevníci nakoniec predsa len dostanú. Pre tieto chvíle je vhodné mať vašu domácnosť dobre poistenú. Všetky rady idú ale ruka v ruke – vďaka kvalitným bezpečnostným prvkom totiž môžete dosiahnuť výhodnejšiu poistku.

Ak budete premýšľať už nad akýmkoľvek spôsobom a zariadením, ktoré dopomôže k bezpečnosti vašej domácnosti, určite stavte na istotu a zaobstarajte si profesionálnu firmu, ktorá vám jednotlivé bezpečnostné prvky namontuje.