Vysoké letné teploty nás často nútia siahnuť aj po klimatizácii. Na tom však nie je vôbec nič zlé, ak máte klimatizáciu nastavenú správne, pretože okrem príjemného vzduchu ponúka viacero výhod. Čo však v prípade, že klimatizáciu používate nesprávne? Prezradíme vám.

Nastavenie klimatizácie v domácnosti

Čoraz viac ľudí si vyberá domáci klimatizačný systém, ktorý im pomáha k vytvoreniu správnej teploty vzduchu v domácnosti, a to najmä počas letných mesiacov. Na to, aby klimatizácia v domácnosti fungovala správne, je potrebné ju umiestniť na vhodné miesto. Klimatizácia by nemala byť umiestnená na priamom slnku, ale ani na mieste, kde priamo prúdi vzduch na ľudí v domácnosti.

air-conditioner-temperature-adjustment-with-remote-controller-room-home

Určenie správnej teploty vzduchu v domácnosti

Určenie správnej teploty vzduchu bude pre vás možno náročnejšie a bude si vyžadovať viac zručností, a to v závislosti od toho, či chcete dosiahnuť nižšie náklady na energie, vyšší komfort alebo rovnováhu oboch týchto faktorov. Môžete mať, samozrejme, viacero klimatizácii v jednej domácnosti. Počet závisí od izieb a teplota často aj od počtu ľudí nachádzajúcich sa v jednej miestnosti. Teplota taktiež môže súvisieť s aktivitou, ktorú ľudia vykonávajú a samozrejme aj od teploty a vlhkosti vzduchu vonku a slnečného žiarenia. V konečnom dôsledku pokiaľ sa vám podarí nastaviť klimatizáciu správne, môžete získať mnoho výhod.

Správne nastavenie klimatizácie vzduchu v domácnosti

Keď vás trápia vysoké horúčavy, často máte nutkanie nastaviť termostat o niekoľko stupňov nižšie a nižšie. Ak sú však rozdiely medzi vonkajšou a vnútornou teplotou vzduchu privysoké, vplýva to aj výšku vašich nákladov na energie. Preto je potrebné vedieť, kedy a koľko stupňov na klimatizácii nastaviť. Ak zistíte, že je vo vašom dome príliš teplo, skúste nastaviť teplotu o stupeň alebo dva nižšiu, aby ste zistili, či sa cítite príjemnejšie. Najoptimálnejšie teplota vzduchu, ktorú by ste mali nastaviť je 22-25 °C.

Ak ste preč, nastavte klimatizáciu na vyššiu teplotu

Pokiaľ chcete znížiť náklady na energiu, je dobré nastaviť klimatizáciu na vyššiu teplotu, ak sa v domácnosti nenachádzate. Aj keď si myslíte, že úplne vypnutá klimatizácia je správne rozhodnutie, v skutočnosti je lepšie nastaviť teplotu o niekoľko stupňov vyššie, a to o 7-10 °C. Vďaka tomu môžete ušetriť až 10 % na vašom účte. Je to najmä z toho dôvodu, že dodatočná energia potrebná na ochladenie vášho domova vás môže stať viac peňazí, akoby ste klimatizáciu nechali bežať ustavične. Veľmi dobrým riešením je zadovážiť si smart klimatizáciu, ktorá bude automaticky nastavovať teplotu vzduchu pokiaľ ste preč a keď sa vrátite.

cropped-image-hands-are-using-tablet-with-home-devices-controlled-applications-screen

Počas spánku optimalizujte nastavenie klimatizácie

Aj keď 25 °C je optimálna teplota pre úsporu energie a pre vaše pohodlie, avšak keď ste doma a bdiete, nie je ideálna pre vás spánok. V skutočnosti príliš vysoké a nízke teploty v spálni môžu viesť k nepokojnej noci. Vo všeobecnosti je tak odporúčaná teplota počas noci cca 19 °C, a to bez ohľadu na ročné obdobie. Práve táto teplota vzduchu vám pomôže v kvalitnom spánku, pretože čím je vaša izba v noci chladnejšia, tým lepšie sa vám bude spať. Naopak v horúcej izbe sa môžete prehadzovať a mať narušený spánok. Avšak teplota vzduchu v detskej izbe musí byť vyššia a izba musí byť teplejšia.

Výhody používania klimatizácie

Aj napriek tomu, že používanie klimatizácie predstavuje určité náklady na energiu, avšak ponúka mnoho výhod. Prečo by ste mali vôbec klimatizáciu používať? Toto sú dôvody:

 • zvyšuje komfort a pohodlie,
 • správna teplota vzduchu v miestnosti vplýva na sústredenosť, produktivitu, náladu a energiu,
 • vytvára optimálnu vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorá vplýva na zdravie ľudí,
 • klimatizácia môže zabrániť dehydratácii,
 • používaním klimatizácie môžete mať kvalitnejší spánok,
 • klimatizácia môže pomôcť pri astme a alergiách,
 • využívaním klimatizácie môžete ochrániť svoju elektroniku pred prehrievaním,
 • chráni pred hmyzom a parazitmi.

hand-with-remote-control-directed-air-conditioner

Nevýhody používania klimatizácie

Samozrejme, všetko má svoje za a proti, a to platí aj pri klimatizácii. Niekedy môže mať používanie klimatizácie aj negatívny vplyv. Toto sú negatívne dôvody používania klimatizácie:

 • klimatizácia spotrebuje vyššiu elektrickú energiu,
 • spôsobuje suchosť pokožky,
 • môže mať negatívne vplyvy na životné prostredie,
 • pri zle nastavenej klimatizácii sa môžu zvyšovať príznaky chrípky, prechladnutia a nádchy,
 • môže oslabiť imunitný systém,
 • nadmerné používanie klimatizácie môže byť škodlivé pre obehový systém.

Odporúčanie používania klimatizácie

Aby bolo používanie klimatizácie správne a malo čo najviac pozitívnych vplyvov, je potrebné ju optimálne nastaviť. Zväčša by ste sa mali riadiť pravidlom, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou vzduchu je maximálne 5 °C a vzduch by nemal prúdiť priamo na osoby v miestnosti. Ak používate klimatizáciu nesprávne, môže to mať vplyv aj na vaše zdravie.