Nie je nič lepšie ako si počas slnečného víkendu vychutnať na balkóne rannú kávu. Preto je dôležité si toto miesto čo najviac skrášliť, aby bol váš pobyt na balkóne čo najpríjemnejší. Možno vás však zaujíma ako na to. Najmä tých, ktorí bývajú v klasickom byte s balkónom bežných rozmerov. Presne pre vás je tento článok. Inšpirujte sa našimi tipmi a radami ako premeniť aj malý balkón na oázu pokoja.

Najskôr balkón vypracte

Ak máte na vašom balkóne sklad vecí, ktoré nepoužívate, teraz je ten správny čas zbaviť všetkého nepotrebného. Vypracte z neho úplne všetko. Hneď zistíte, že máte k dispozícii celkom slušný priestor, ktorý je možné ďalej skrášľovať.

balcony-with-stylish-handrails-scaled

Začíname od podlahy

Pamätajte, že na každý problém existuje riešenie. Aj na chladnú a nelichotivú dlažbu na balkóne. Tú viete nahradiť napríklad umelou balkónovou podlahou s imitáciou dreva. Tento typ podlahy si jednoducho nainštalujete sami, keďže je na princíp bežnej skladačky, kde spájate jednotlivé kúsky do celku. Druhou možnosťou, ako zakryť pôvodnú podlahu sú aj exteriérové koberce, ktoré sú prispôsobené vonkajším podmienkam.

young-lady-floral-skirt-holds-champagne-glass-poses-terrace-scaled

Zakryte všetko, čo nechcete na balkóne ukázať

Niektoré balkóny si vyžadujú viac než len pár doplnkov a pekný nábytok. Napríklad, zakryť neatraktívne nedostatky. Na zábradlie môžete použiť trstinovú zástenu, ktorá spĺňa okrem estetiky aj funkčnosť. Navyše, ňou viete zakryť výhľad do balkóna. V prípade nepekných stien vám skvele poslúži umelá zeleň, pomocou ktorej vytvoríte dizajnovú rastlinnú stenu.

Vytvorte si priestor na sedenie

Pri malých balkónoch sa môžu zdať možnosti sedenia obmedzené. Stačí však vedieť ,čo presne hľadať. Poobzerajte sa po nábytku, ktorý je prispôsobený umiestneniu v malom priestore. Skvelým riešením je napríklad balkónový stôl, ktorý je možné upevniť na zábradlie a tak ušetriť miesto. Ďalšou možnosťou je balkónový set s dvoma stolička a malým stolíkom. Ak však nepotrebujete veľa miesta na sedenie, pokojne si doprajte jedno pohodlné kreslo, v ktorom si vychutnáte kávu či prečítate knihu.

napady-na-balkony
Zdroj: Pinterest

Nezabudnite na doplnky

Správne doplnky a dekorácie dávajú priestoru dušu. Nezabudnite ich pridať na svoj balkón. Siahnite po solárnych lampách, ktoré vám príjemne posvietia počas letných večerov alebo svetelnú reťaz s malými žiarovkami. Nezabudnite ani na sviečky či vankúše. Vďaka ním sa vám podarí docieliť tú správnu atmosféru.

Zelene a rastlín na balkóne nie je nikdy dosť

Ak bývate v meste, zeleň navyše určite oceníte. Je na vás, či sa rozhodnete pre balkónové bylinky, živé alebo umelé rastliny. V prípade živých rastlín však myslite na to, ako veľmi vám na balkón svieti počas dňa slnko. Môže sa vám stať, že rastliny spáli a vy ich budete musieť vyhodiť. Existuje však aj množstvo umelých rastlín, ktoré na prvý pohľad vôbec nerozoznáte od tých živých. Pri umelých rastlinách sa vôbec nemusíte strachovať o poveternostné podmienky. Stačí si len užívať atmosféru a radosť z nového priestoru.

Pamätajte si, že každý priestor je možné pretvoriť na domov. Stačí vám inšpirácia, nápad a pár šikovných rúk.