Po dlhom pracovnom dni si každý rád sadne na sedačku a vyloží si nohy. Pri filme alebo seriáli sa najlepšie maškrtí či vychutnáva dobré vínko. No občas sa stane, že sa pohár vyšmykne alebo niečo padne z taniera. Nie je to však žiadna hanba. Horšie je to potom upratať. Ak sa chcete dozvedieť tipy na vyčistenie týchto škvŕn, čítajte ďalej.

Dôležité je čistiť sedačku podľa materiálu, z ktorého je vyrobená. Nezabudnite pohľadať lístok s inštrukciami na čistenie vo vašej sedačke, aby ste predišli jej poškodeniu.

Látková sedačka

Jednou z najlepších možností je použitie penového čističa určeného priamo na látkové pohovky. Jednoducho ho nanesiete na škvrnu, necháte pôsobiť a utriete vlhkou handričkou.

Ďalší skvelý tip je mydlová voda. Pomocou vlhkej handry namočenej v mydlovej vode sedačku niekoľkokrát pretrite. Ak je miesto čisté, utrite ho čistou a suchou handričkou, aby sedačka rýchlejšie uschla.

Látkovú sedačku viete vyčistiť aj octom, ktorý necháte chvíľu pôsobiť a potom ho zotriete čistou handričkou.

Nahradiť čistiaci prípravok môžete aj sódou bikarbónou, ktorú vtriete do škvrny. Následne na jej odstránenie použite vysávač.

prípade mastných škvŕn vám poslúži silný roztok saponátu, ktorý použijete presne takisto, ako mydlovú vodu.

Dizajn-bez-nazvu-16

Sedačka z eko kože

Vďaka tomuto materiálu, ktorý nesaje tekutiny, vám zväčša postačia detské vlhčené utierky. Alternatívou je použitie suchých kuchynských utierok na nasatie tekutiny a následné pretretie vlhčenou handričkou.

Kožená sedačka

Tak ako pri sedačke z eko kože, vám na väčšinu škvŕn postačia detské vlhčené utierky alebo kuchynské utierky.

Mix octu a ľanového oleja môžete použiť namiesto akéhokoľvek prípravku. Nanesiete ho pomocou handričky, jemne vtriete do sedačky a necháte chvíľku pôsobiť. Na utretie tejto zmesi použite čistu utierku.

Ak je vaša sedačka z hladkej kože, použite handričku s mydlom a následne ju ošetrite olejom na prírodnú hladkú kožu alebo krémom. Nechajte pôsobiť a potom zotrite vlhkou handričkou.

Kožené čalúnenia sa ošetrujú jedine špeciálnou gumou, ktorú zoženiete aj v obuvi.

Dizajn-bez-nazvu-14

Konkrétne škvrny:

Červené víno

Pri červenom víne miesto ihneď posypte soľou, ktorá pohltí vlhkosť a následne škvrnu opatrne polejte minerálkou. Zvyšok vlhkosti utrite čistou handričkou. Na odstránenie červeného vína viete použiť aj biele víno, ale dôležité je, aby predtým škrvna nebola zaschnutá. Potom škvrnu vyčistíte čistou vodou.

Káva a kakao

Roztok saponátu alebo šampónu s vodou vám skvele poslúži na vyčistenie škvŕn od kávy alebo kakaa. Opatrne túto zmes votriete do škvrny a vykefujete, až pokým úplne nezmizne.

Dizajn-bez-nazvu-15

Pivo

Teplý roztok pracieho prostriedku s vodou funguje skvelo na škvrny od piva. Handričku si namočte do už spomínaného roztoku a opatrne čistíte. Škvrnu podľa potreby pretrite suchou alebo trochu navlhčenou utierkou.

Mastné škvrny

Tento druh škvŕn je často ten najzákernejší, ale čistenie môže byť jednoduchšie ako sa zdá. Stačí vám na to alkohol alebo ocot.

Ovocie

Ak vám počas oddychu na sedačku spadne kúsok ovocia a zanechá po sebe škvrnu, stačí zbehnúť do kuchyne a zobrať si citrón. Pár kvapiek citrónovej šťavy potrite priamo na škvrnu a po niekoľkých minútach pôsobenia ich zotrite pomocou teplej vody.

Čokoláda

Fľaky od čokolády jednoducho vyčistíte pomocou gélu na praniestudenej vody. V prípade starých zaschnutých škvŕn vám pomôže glycerín.