Krásne leto plné zážitkov je v plnom prúde, no to znamená aj väčší výskyt komárov a hmyzu. Slovákov s príchodom globálneho otepľovania čoraz viac trápi väčšie množstvo komárov či už vo dne, ale prevažne v noci. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa pred komármi a hmyzom chrániť. Vyskúšať môžete rôzne špeciálne repelenty, domáce recepty či sieťky na okná. Ktorý z týchto spôsobov je však najefektívnejší a ako chrániť svoju domácnosť pred komármi a hmyzom? Poradíme vám.

Spôsoby, ako chrániť domácnosť pred komármi a hmyzom

Napriek tomu, že komár sám o sebe nie je nebezpečný, môže prenášať a spôsobovať rôzne ochorenia. Keďže sa komáre môžu do domácnosti dostať viacerými spôsobmi, ako cez okná, dvere, vetranie, klimatizáciu či praskliny vo dverách, je dobré vyskúšať rôzne spôsoby na ich odstránenie. Ak máte problém s výskytom komárov vo vašej domácnosti aj vy, vyskúšajte tieto praktické spôsoby.

woman-hand-hold-retractable-pleated-insect-screen-holder-open-close-window-mosquito-nets
Woman hand hold retractable pleated insect screen holder to open or close the window ,mosquito nets

Nainštalujte pasce na komáre

Jedným zo spôsobov, ako sa môžete zbaviť komárov raz a navždy, je použiť pasce na komáre. Tie môžete nastaviť na vašich verandách, prípadne terase. Dôležité je pasce na komáre pravidelne meniť, aby boli účinné a chránili nielen vás, ale aj vašich hostí. Tento spôsob je hlavne účinný vtedy, ak ho použijete aj s rôznymi inými prostriedkami, ako sú napríklad repelenty. Taktiež môžete použiť odpudzovače komárov a hmyzu do zásuvky.

Používajte osobné repelenty

Repelenty by ste mali používať nielen ak pracujete vo svojej záhrade, ale aj keď sedíte na terase a idete niekam do prírody alebo večer do mesta. Je to najmä z toho dôvodu, že komáre sú najaktívnejšie v neskorých hodinách alebo v skorých ranných hodinách. Práve počas týchto hodín by ste mali používať osobné repelenty, ktoré sú navrhnuté špeciálne na ochranu ľudí pred komármi. Pokiaľ budete vonku dlhší čas, je lepšie sa repelentom prestriekať, keďže jeho účinok časom vyprchá.

man-applying-insect-repellent-against-mosquito-tick-his-arms-during-hike-nature-skin-protection-against-insect-bite

Využite prírodné repelenty

Okrem osobných repelentov môžete tiež využiť prírodné repelenty. Ide o rastliny, ktoré sa bežne v prírode nachádzajú a odpudzujú komáre. Je to napríklad aníz, citrónová tráva, koriander, bazalka, ale aj levanduľa a cesnak. Preto ak si na svoju terasu dáte levanduľu alebo sa rozhodnete pestovať na záhrade bazalku, rozmarín, šalviu či mätu piepornú, môže ísť o účinný prírodný repelent na odpudzovanie komárov.

Zapáľte lampáše a sviečky na verande a v domácnosti

Na odstránenie alebo skôr odpudenie komárov môžete tiež vyskúšať lampáše alebo sviečky, ktoré obsahujú rôzne esenciálne oleje. Tie v podstate majú veľmi podobný účinok ako bylinky a rastliny na záhrade alebo verande. Ide skôr o vonné sviečky, ktoré majú vôňu klinčekov, citrónovej trávy, cédrového dreva, levandule, eukalyptu, mäty, ale aj rozmarínu. Avšak sviečky budú fungovať skôr v malých priestoroch bez veľkého pohybu vzduchu.

Opravte poškodené dvere a utesnite ich

Škáry a iné praskliny v domácnosti môžu byť veľkým lákadlom pre komárov. Preto by ste mali všetky nedokonalosti opraviť a dvere utesniť. Vďaka tomu sa môžete efektívne zbaviť komárov vo svojej domácnosti. Aby vám hmyz a komáre neliezli popod dvere, nainštalujte kvalitný prah a použite zárubne a tesniace lišty či súpravy na tesnenie dverí, aby sa komáre nedostali do vašej domácnosti. Pamätajte však na to, že ani to najlepšie tesnenie dverí nezabráni komárom, ak dvere budú otvorené.

Namontujte sieťky na okná proti hmyzu

Pokiaľ nemáte v domácnosti klimatizáciu, určite je dobré pravidelne vetrať domácnosť otváraním okien. Ak však otvoríte okno večer, je veľká pravdepodobnosť, že vám komáre vletia do vašej domácnosti. Preto namontujte na vaše okná a dvere sieťky. Ide o účinný spôsob, ako môžete vetrať a navyše nevpustiť komáre do svojho bytu či domu. Nezabudnite, že komáre sa môžu dostať do domácnosti aj vtedy, keď sú sieťky poškodené. Preto sa snažte sieťky vždy opraviť alebo vymeniť.

many-mosquitoes-insect-net-wire-screen-close-up-house-window

Zbavte sa nečistôt a nádoby udržiavajúcej vodu

Komáre sa najčastejšie rozmnožujú a kladú vajíčka v blízkosti vody. Preto sa snažte všetky nádoby, ktoré udržiavajú napríklad dažďovú vodu uzatvárať, taktiež aj nádoby na odpadky. Pokiaľ máte bazén, snažte sa ho pravidelne čistiť chlórom a dezinfikovať aj v prípade, že ho momentálne nepoužívate. Taktiež sa zbavte nečistôt, ako napríklad listov v potrubí alebo v odtokoch. Tiež by ste mali správne triediť odpad a skladovať ho v odpadkových košoch.

Zaujímavé fakty o komároch

Na záver vám prikladáme pár zaujímavých faktov o komároch, ktoré vás možno presvedčia o tom, prečo by ste sa pred nimi mali chrániť:

  • uštipnúť vás môže len samica komára,
  • existuje viac než 3500 druhov komárov, niektoré z nich sú veľmi nebezpečné,
  • priemerná dĺžka života komára je menej ako 2 mesiace,
  • komáre môžu hibernovať,
  • komáre trávia prvých 10 dní vo vode,
  • samičky komárov kladú naraz viac než 300 vajíčok,
  • komáre pijú až 3-násobok krvi svojej hmotnosti, ktorú následne potrebujú na svoje rozmnožovanie,
  • hrbolčeky po uštipnutí komára sú vlastne sliny komára, ktoré ostávajú vo vašom tele,
  • komáre majú slabý zrak.