Ekologické upratovanie domácnosti je čoraz viac vyhľadávanou témou. Okrem separovania odpadu či využívania kompostov, môžete k ekologickému fungovaniu prispieť aj inak. Pozrime sa spoločne na rôzne vychytávky, ktoré by u vás nemali chýbať, ak chcete vo vašej domácnosti fungovať viac ekologicky.

Ekologické pomôcky na upratovanie domácnosti

Prvým krokom, ktorým viete výrazne prispieť k ekologickejšiemu upratovaniu, je výmena bežných upratovacích pomôcok, ako sú hubky či utierky, za ich ekologický variant. Už v bežných supermarketoch či drogériách nájdete množstvo skvelých výrobkov, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov, a teda našu planétu nezaťažujú. Vyskúšajte napríklad hubky na riad z agáve alebo ekologické utierky, ktoré sú vyrobené z plastového odpadu zozbieraného z oceánov.

eco-cleaning-products-front-view-scaled

Čistiace prostriedky z plniacich staníc

Skvelou možnosťou ako znížiť produkciu plastového odpadu je zvoliť čistiace a pracie prostriedky z plniacich staníc. Tie fungujú na princípe jednej fľaše či nádoby, do ktorej si viete opakovane plniť váš obľúbený čistiaci prostriedok. Takéto stanice nájdete napríklad v drogériách alebo vo vybraných obchodných reťazcoch. Počas bežného nákupu v potravinách si tak rovno doplníte prací gél alebo prostriedok na umývanie riadu a tak zabezpečíte, že bude vaše upratovanie domácnosti viac eko.

Ekologické čistiace prostriedky na upratovanie domácnosti

Ak je pre vás využívanie plniacich staníc komplikované, stále existuje možnosť ako sa správať ekologicky. Na trhu je množstvo ekologických čistiacich prostriedkov, ktoré sú v recyklovateľných obaloch a sú výborné na upratovanie domácnosti. Ak si však trúfate, ekologické čistiace prostriedky si viete vyrobiť aj vlastnoručne, a to len zo surovín, ktoré doma bežne nájdete ako ocot, citrón či sóda bikarbóna.

cleaning-products-arrangement-top-view-scaled

Výrobky z recyklovaného papiera

V takmer každej domácnosti je spotreba papierových výrobkov ako vreckovky, kuchynské utierky či toaletný papier pomerne vysoká. Papierové kuchynské utierky sa často využívajú aj na samotné upratovanie domácnosti. Vedeli ste však, že existujú aj ekologické varianty týchto produktov? Napríklad tie z bambusu. Okrem toho, že sú ekologické, sú aj hypoalergénne a šetrné k pokožke. Druhou možnosťou je nakupovanie papierových výrobkov z už recyklovaného papiera.

Koše na separovanie odpadu a rozložiteľné vrecia na odpad

Aká by to bola ekologická domácnosť bez košov na separovanie? Najlepší spôsob, ako separovať dôkladne, je mať separátne koše na rôzne druhy odpadu. Navyše si ich môžete farebne odlíšiť a tak zabezpečiť, že sa pri triedení odpadu nepomýlite. Nezabudnite ani na ekologické vrecia do koša, ktoré sú rozložiteľné.

Snímka-obrazovky-2022-05-31-o-13.16.59
Zdroj: www.ikea.com

Komposty na bio odpad

Posledným tipom, ktorým môžete prispieť k ekologickejšiemu fungovaniu vašej domácnosti, je využitie kompostov na bio odpad. Mnohé z nich sú skutočne dizajnové, a preto sa nemusíte báť, že by u vás doma pôsobili ako päsť na oko. Zmes z kompostu môžete následne využiť ako hnojivo na rastliny.

Prispejte svojou troškou k ekologickému fungovaniu aj vy a vyskúšajte tieto ekologické vychytávky.