Vývoj inteligentných digitálnych technológií je veľmi rýchly. Okrem toho, že sa jednoducho používajú a uľahčujú ľuďom pracovný život, dokážu zlepšiť aj každodenný život v domácnosti. Preto sme sa rozhodli vám ukázať 5 výhod smart domácnosti, ktoré určite oceníte.

Princíp fungovania inteligentnej domácnosti

Na prvý pohľad sa môže zdať, že využívanie a nastavovanie smart doplnkov je náročné, ale práve naopak. Pri inteligentnej domácnosti sa využívajú prvky domácej automatizácie, ktorú viete automaticky nastavovať alebo ovládať na diaľku, a to všetko v jednom systéme. Preto pre správne a jednoduché fungovanie inteligentnej domácnosti je dôležité, aby bola integrovaná, teda prepojená medzi sebou. Dôležité je tiež, aby ste pred kúpou prvého smart zariadenia premýšľali nad tým, čo ďalšie by ste chceli vedieť takto jednoducho ovládať, pretože mnoho komponentov na seba nenadväzuje.

man-using-smartphone-control-smart-home

1. Komfort a pohodlie

Jednou z prvých výhod inteligentných domácností je určite komfort a pohodlie, pretože jedným tlačidlom dokážete na diaľku, prípadne automaticky nastaviť v domácnosti čokoľvek. Medzi základné prvky automatizácie určite patrí automatické vypínanie svetiel v domácnosti, nastavovanie teploty či vypínanie a zapínanie zásuviek. Preto sa vám v inteligentnej domácnosti nikdy nestane, že sa vrátite domov, aby ste skontrolovali či ste všetky spotrebiče vypli. Takto to jednoducho urobíte pomocou jednej aplikácie.

2. Bezpečnosť a kontrola

Bezpečnosť a kontrola úzko súvisí s predošlým bodom. Inteligentnú domácnosť si viete naprogramovať tak, že sa vám postará a ochráni váš domov pred nečakanými návštevníkmi či pred nepríjemnými situáciami, ktoré sú zväčša spojené s vytopením alebo s požiarom. Okrem toho, že budete mať pod kontrolou tieto veci, môžete mať vďaka inteligentnej domácnosti pod kontrolou teplotu, vlhkosť, jas či mať kontrolu nad pohybom vo vašej domácnosti.

3. Úspora energií a času

Vďaka prvkom inteligentnej domácnosti ušetríte nielen množstvo času, keďže si viete automaticky nastaviť, čo sa kedy spustí, ale ušetríte tým aj množstvo energie. Ušetriť môžete napríklad na vykurovaní domácnosti alebo nastavovaní klimatizácie, čo v konečnom dôsledku znamená, že ušetríte aj na financiách. Takže investícia do smart technológií sa vám určite oplatí, keďže sa následne vráti a odzrkadlí pri energiách.

woman-running-house-with-smart-home-system

4. Jednoduché používanie

Používanie smart technológií vo vašej inteligentnej domácnosti nebolo nikdy jednoduchšie. Zariadenia v domácnosti viete ovládať viacerými spôsobmi. Prvým z nich je ovládanie na diaľku pomocou diaľkových ovládačov, ktoré vám umožňujú systém fyzický ovládať napríklad pomocou mobilnej aplikácie. Prípadne dokážete svoju domácnosť ovládať pomocou hlasových asistentov, ktorí bohužiaľ zatiaľ nepodporujú český ani slovenský jazyk. Avšak veľkou výhodou hlasových asistentov je to, že im stačí dať pokyn a oni to vykonajú. V súčasnosti sa môžete stretnúť s 3 typmi hlasových asistentov, a to Alexou, ktorá je určená pre zariadenia Echo od Amazonu, Siri, ktorá patrí zariadeniam od Apple alebo Google asistentom, ktorý môžete využiť, ak máte zariadenia od Google.

5. Moderný spôsob bývania

poslednou výhodou smart domácnosti je moderný spôsob bývania. Takýto moderný spôsob bývania sa oplatí ľuďom všetkých vekových kategórií, pretože len vďaka smart žiarovkám dokážete ročne ušetriť množstvo energie a financií. Odrádzať by vás nemala ani cena smart zariadení, pretože ich vývoj je veľmi rýchly, a preto množstvo z nich nájdete aj za priemernú cenu. Prečo teda mať inteligentnú domácnosť? Pretože ide o moderný spôsob, ktorý zvyšuje komfort bývania, vďaka ktorému budete mať prehľad o všetkom, čo sa vo vašom dome deje, čím zvýšite úroveň bezpečia a znížite energie na bývanie. Okrem toho sú smart systémy čoraz viac dostupnejšie pre všetkých, keďže sa neustále vyvíjajú.

young-woman-using-home-technology-1

Preto ak ešte inteligentnú domácnosť nemáte, neváhajte, pretože takéto bývanie ponúka skutočne mnoho výhod a uľahčuje život a každodenné činnosti.