Premýšľate nad tým či uprednostníte bývanie v drevodome pred bývaním v murovanom dome, ale všade čítate len informácie, ktoré vás od drevodomu odrádzajú? Pravdepodobne ide o najväčšie mýty, ktoré v skutočnosti nie sú vôbec pravda. Viete, o aké mýty o drevodomoch ide?

1. Nízka životnosť drevodomov

O životnosti drevodomov môžeme hovoriť len v pozitívnom slova zmysle. Životnosť drevodomov je rovnaká, ako pri murovaných stavbách. Je však veľmi dôležité vybrať si kvalitnú firmu, ktorá vám takúto stavbu postaví, pretože práve dobrá firma sa postará o kvalitné spracovanie a o kvalitný výber materiálu. Rovnako životnosť drevodomov súvisí s vašou starostlivosťou oň. Práve takáto kombinácia zabezpečí dlhú životnosť vášho drevodomu.

tpb2

2. Výstavba drevodomov je finančne náročná

Samozrejme cena drevodomov sa odvíja od rôznych parametrov, avšak cena drevodomov v porovnaní s murovanými stavbami je o 20 – 30 % nižšia. Je to najmä preto, pretože materiál na stavbu drevodomu je oveľa viac dostupnejší. Cenu drevodomu tiež ovplyvňuje to, že ide o suchý proces výstavby, ktorý teda šetrí čas, pracovnú silu a financie.

tpb3

3. Drevodom splesnie a napadnú ho škodcovia

Ide o jeden z mýtov, s ktorým sa ľudia stretávajú najčastejšie. Avšak tento mýtus súvisí spolu so životnosťou a výberom kvalitnej firmy. Tá sa postará najmä o správne spracovanie materiálu, čo by malo predstavovať záruku životnosti aj pred napadnutím škodcami, či pri tvorbe plesní. Keďže je drevo ošetrené a odolné práve voči takýmto škodcom a plesniam, nemalo by k tomu dôjsť.

tpb4

4. Slabá odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu

Aj pri tomto mýte môžeme spomenúť, že všetko záleží od kvality materiálu, jeho spracovania a vašej starostlivosti o montovaný nízkoenergetický drevodom. Mnoho ľudí prichádza s názorom, že drevo je materiál, ktorý neustále pracuje, a preto sa naňho nedá vôbec spoľahnúť. Rovnako to súvisí aj s tým, že drevo je horľavý materiál, veľmi rýchlo dokáže navlhnúť, a teda nie je voči vplyvom z vonkajšieho prostredia odolné. Drevodomy sú naopak voči takýmto vplyvom odolné takisto, ako iné murované stavby. Dokonca sú odolné aj voči živelným pohromám a pri akomkoľvek poškodení sú drevodomy jednoduchšie na opravu a obnovu.

tpb5

5. Drevodomy sú nespoľahlivé v otázke izolácie tepla a zvuku

Ako posledný mýtus sme vybrali ten, ktorý opisuje nespoľahlivosť drevodomov v otázke izolácie tepla a zvuku. Keďže drevo predstavuje materiál, ktorý je veľmi dobrý multifunkčný izolant, tak absorbuje zvuk, tlmí ozvenu a izoluje aj teplo. Drevodomy nemajú problém ani s prehrievaním a únikom tepla, ale je potrebné zabezpečiť dobrú izoláciu, tienenie a vetranie.

drevodomzvolen

Keďže drevo poskytuje mnoho výhod, aj bývanie v drevodome vám zabezpečí pohodlné, kvalitné a bezpečné bývanie. Avšak dbajte a dajte si záležať najmä na správnom výbere kvalitnej stavebnej firmy.