Ak hľadáte nový interiérový štýl, v ktorom sa budete cítiť príjemne, pohodlne a navyše bude udržateľný a prepojený s prírodou, potom je tu pre vás cottagecore. Ako ho však vniesť do svojej domácnosti? Zistite viac o tomto životnom štýle a štýle interiérového dizajnu viac v našom článku.

Základy štýlu Cottagecore

Cottagecore predstavuje nielen štýl interiérového dizajnu, ale aj  ten životný. Ide o prepojenie jednoduchosti, pohodlia, sebestačnosti a osobnej slobody. Cottagecore si môžete predstaviť ako veľmi romantický štýl, ktorý v sebe zahŕňa aj prvky prírody. Vďaka takémuto spojeniu je tak možné vytvoriť útulné priestory v domácnosti, ktoré by vo vás mali vzbudiť pocit šťastia a podporiť vašu produktivitu. Už názov prezrádza, že ide o vytvorenie tzv. chatového prostredia, ktorý ľudia privítali najmä v tejto pandemickej dobe, kedy aspoň na chvíľu chceli utiecť z prostredia štyroch stien v paneláku.

32

Životný štýl Cottagecore

Keďže sme načrtli, že Cottagecore predstavuje aj životný štýl, trochu si o ňom povieme. Podstatou tohto životného štýlu je sebestačnosť a jednoduchosť. Preto je základom aj vlastné vyrábanie produktov. Avšak, nie je nutné si všetko vyrábať sám či žiť len z domácich produktov. Jednoduchosť štýlz v sebe zahŕňa aj vlastné pestovanie byliniek na záhrade alebo balkóne. No napriek tomu, že tento štýl vznikol už pred niekoľkými rokmi, v súčasnosti sa dostal do povedomia najmä vďaka sociálnym sieťam,  i keď využívanie technológií je ďaleko od podstaty cottagecore. Ide skutočne o pomalší vidiecky spôsob života medzi zeleňou a lúkami. Samozrejme, tento štýl je možné vniesť aj do mestského spôsobu života a to týmito prvkami.

33

Vzhľad domácnosti v štýle Cottagecore

Ak milujete vidiecky štýl, vintage štýl, potom budete milovať aj Cottagecore, pretože práve ten ponúka pôvabnú a idylickú verziu vidieckeho života, ktorý pripomína akoby ste boli u svojej starej mamy. Nebojte sa zakomponovať do interiérového dizajnu prírodné materiály ako sú kameň alebo drevo, kozub ak je to možné, dekorácie z prútia, čipku, organické materiály a najmä zeleň.

34

Farby a materiály dekorácií Cottagecore

Súčasťou príjemného a útulného prostredia sú aj dekorácie. Pri tomto štýle ide predovšetkým o doplnky z prírodných a organických materiálov ako je ľan či bavlna v neutrálnych a pastelových farbách. Pokojne môžete využiť dekorácie s potlačou, kvetinami a textúrou. Nebojte sa farby a vzory kombinovať. Rovnako sa nebojte použiť ako dekoráciu obrazy a izbové rastliny, čím vnesiete do domácnosti kúsok prírody. Súčasťou cottagecore je aj používanie tradičných pomôcok, ako sú drevené varešky v kuchyni, drevený podnos či doska na krájanie. Avšak opäť nie je nutné využívať hlinené hrnce. Pokojne aj do tohto vidieckeho štýlu môžete vniesť moderné prvky.

Nábytok v Cottagecore domácnosti

Hlavným a veľmi dôležitým prvkom tohto štýlu je starožitný nábytok. Vintage dekor nábytku nielenže hrá so všetkým v tomto štýle, ale vytvára aj nostalgickú atmosféru. Nebojte sa použiť upcyklovaný nábytok, ktorý bude s nejakými drobnými chybami a nedokonalosťami, pretože aj tie dodajú Cottagecore domácnosti šarmu. Ak však nechcete, aby to u vás vyzeralo „staro“, pokojne si zadovážte nový nábytok a doplňte ho dekoráciami v tomto štýle.

35

Kľúčové vlastnosti Cottagecore

  •  romantický pohľad na rustikálnu jednoduchosť,
  • útulnosť domácností,
  • udržateľnosť,
  • ručne vyrábané a historické predmety,
  • prenesenie exteriéru do interiéru,
  • využívanie rastlín,
  • udržanie remesiel, ako je pletenie, vyšívanie, háčkovanie, pečenie, záhradníctvo,
  • sebestačnosť.

Ak túžite po príjemnom, pohodlnom a romantickom dizajne, potom vyskúšajte zakomponovať do vašej domácnosti tieto prvky interiérového dizajnu.