Teplé počasie je už definitívne preč a vy ste sa rozhodli, že tento víkend si vyčleníte celý deň na upratovanie celej domácnosti? Čaká vás precízne utieranie prachu, vysávanie, umývanie riadu, okien a pretriedenie šatníka? Skúste techniku Pomodoro a pôjde vám to ako od ruky.

Technika Pomodoro

Technika Pomodoro je odvodená od talianského slova „pomodora“, ktoré znamená paradajka. Hoci sa to zdá divné, prečo takáto metóda je pomenovaná práve po paradajke, vysvetlenie je jednoduché. Názov vznikol podľa časovača, ktorý ľudia bežne používali v kuchyni a ktorý vyzeral ako paradajka (dnes je tých časovačov samozrejme v rôznych tvaroch). Technika Pomodoro slúži na rozvrhnutie času tak, aby práca bola ešte viac efektívna.

18523135

Princíp techniky Pomodoro

Túto techniku môžete využiť v čomkoľvek, aj v tom, do čoho sa vám najviac nechce. Môžete to využiť v práci, v upratovaní, v štúdiu alebo v rozdelení času počas celého dňa. Dôležité je pri tejto technike mať časovač, ktorý vás upozorní, že je čas na prestávku. Poprípade je dobré si na papier zapísať aj úlohy a cieľ. Technika Pomodoro spočíva v tom, že si rozdelíte prácu na 25 minút, počas ktorých budete svoju činnosť robiť. Po týchto 25 minútach si urobíte 5-10 minútovú prestávku. Celý tento proces urobíte 4-krát. Po 4 takých 25 minútových intervaloch si môžete dopriať 30-60 minútovú pauzu.

3-1

Technika Pomodoro v praxi

Ak ste celému návodu poprípade neporozumeli, pripravili sme pre vás postup, ako na to:

  1. určíte si cieľ (napríklad vytriedenie šatníka).
  2. nastavíte časovač na 25 minút, počas ktorých sa nenecháte rušiť.
  3. počas 25 minút vyhodíte všetko zo šatníka, pretriedite veci, ktoré budete nosiť, ktoré odložíte na neskôr a ktoré vyhodíte.
  4. po 25 minútach si urobíte 5-10 minútovú pauzu na Facebook, vypijete kávu, pôjdete na WC.
  5. začnete úlohu – skladanie oblečenie na „komínky“ – opäť 25 minút.
  6. znova si urobíte 5 minútovú pauzu na čokoľvek.
  7. vyutierate všetky poličky, poskladáte staré veci do krabíc – 25 minút.
  8. znovu si urobíte 5 minútovú pauzu na čokoľvek.
  9. zavesíte všetky veci na vešiaky, vložíte „komínky“ do skrine – 25 minút.
  10. Urobíte si opäť 5 minútovú pauzu.

Celý tento proces môžete aplikovať ešte na inú úlohu, ktorá bude trvať rovnako 1 hodinu. Ak vykonáte aj túto druhú činnosť, môžete si dopriať 30-60 minútovú pauzu.

2-1

Ak si celý deň takto rozvrhnete, budete mať čas aj na upratovanie, aj na oddych a bude to oveľa efektívnejšie, ako by ste mali prokrastinovať celý deň. Rovnako sa odporúča činnosti, ktoré sú pre váš najťažšie a tie, do ktorých sa vám vyslovene nechce, urobiť hneď na začiatku. V prípade, že sa vám do upratovania nechce vôbec a neobľubujete vysávanie, umývanie riadov, umývanie okien a chceli by ste sa týchto činností vzdať, môžete využiť rôzne profesionálne služby, ktoré sa zaoberajú upratovaním.