Kuchyňa býva zvyčajne najvyužívanejšou miestnosťou v celej domácnosti a preto vyžaduje aj dokonalé usporiadanie. Kam uložiť všetok riad? Ktoré je najlepšie miesto na umiestnenie koša? Kam uskladniť potraviny? Toto sú asi najčastejšie kladené otázky pri zariaďovaní kuchyne. Skúste preto naše rady a tipy, vďaka ktorým si s týmto problémom poradíte ľavou zadnou.

Kvalitné výsuvné systémy

Pri výbere kvalitného výsuvného systému je dôležité všímať si jeho nosnosť. Tá môže byť od niekoľko kilogramov, no niektoré zvládnu uniesť aj sto kíl. Skvelým pomocníkom sú napríklad aj výsuvné potravinové skrine, z ktorých si viete vybrať veci z oboch strán. Aby ste pohodlne dosiahli na všetky kuchynské pomôcky, je potrebné zvoliť správny typ skriniek. Klasické skrinky s pántovými dverami je lepšie vymeniť za výklopné dvierka, ktoré sa otvárajú smerom nahor. Zaujímavosťou sú potrebné kuchynské dvierka bez úchytiek, ktoré fungujú na princípe „push-to-open“ a otvárajú aj zatvárajú sa jemným pritlačením, alebo zvoľte dvierka na elektrické ovládanie.

interior-shot-modern-house-kitchen-with-large-windows-scaled-e1628766422807

Tajomstvo zásuviek

Vnútorný priestor zásuviek možno ľahko rozdeliť pomocou nástavcov a vložiek. Usporiadanie má mnoho variantov od zásuviek s dvoma policami, držiakom na plech, so systémom na uskladnenie nožov a líšt až po rohovú skrinku s otočnými poličkami. Do šuplíka môžete nechať zabudovať univerzálny krájač či výsuvnú dosku, ktorou si zväčšíte pracovnú plochu kedykoľvek budete potrebovať, či výsuvný regál so spotrebičom.

Skrytý odpad

V kuchyni by nemal chýbať ani priestor na triedený odpad. Ideálny je na to práve výsuvný šuplík, kam sa vojde nádoba s priehradkami na jednotlivé druhy odpadu. Skvelou vychytávkou je tiež zásuvka na úrovni drezu, do ktorej môžete umiestniť saponáty a umývacie potreby a mať ich tak hneď po ruke.

Skrytá elektrika

Aj elektrické zásuvky môžete šikovne ukryť tak, aby nekazili celkový vzhľad kuchyne a boli ľahko dostupné. Ideálne je poradiť sa vopred s dizajnérom. Zaujímavosťou je napríklad integrovaná zásuvka, ktorá navyše dokáže bezdrôtovo či prostredníctvom USB nabiť mobilný telefón, zápustná zásuvka vhodná do rohu alebo do hlbokých pracovných dosiek, dvojitá zásuvka s integrovaných reproduktorom a možnosťou prehrávania zvuku cez Bluetooth, či otočné zásuvky.