Aj keď vonku ešte nie je taká zima, na akú sme zvyknutí, je rozumné sa na chladnejšie dni poriadne pripraviť. Pred začiatkom vykurovacej sezóny by sme mali skontrolovať funkčnosť radiátorov a odvzdušniť ich.

close-up-hands-warming-up-near-heater-1024x683

Prečo nezabudnúť na odvzdušnenie?

V priebehu času sa do vykurovacieho systému môže spolu s vodou dostať aj vzduch. Ak je v panelovom či rebríkovom radiátore v kúpeľni vzduch, resp. vzduchové bubliny, nemôže efektívne odovzdávať teplo do miestnosti. Ak sa toto deje, spúšťa sa neželaná reťazová reakcia – vykurovací systém musí pracovať intenzívnejšie, aby dosiahol požadovanú teplotu, čo vedie k vyššej spotrebe energie, ktorá sa odzrkadlí aj na zvýšených nákladoch.

Možno teda máte radiátor nastavený na maximum, no aj tak je kúrenie len vlažné. Vzduch v systéme môže navyše spôsobiť nepríjemné zvuky podobné bubnovaniu alebo klepaniu, prípadne môžete počuť špliechanie vody.

Tip: Ak plánujete rekonštrukciu alebo modernizáciu aktuálneho vykurovacieho systému, zvážte použitie kvalitných PEX AL PEX (plastohliníkových) rúr. Vďaka svojej odolnosti voči vysokým teplotám, tlaku a korózii, zabezpečia dlhú životnosť a spoľahlivý prenos tepla – zaručujú stabilný prietok vody, čo prispieva k rovnomernému ohrevu radiátorov.

owner-holding-cat-turning-up-heat-1024x682

Ako odvzdušniť radiátor?

  1. Pred začatím odvzdušňovania zapnite kúrenie na maximum a počkajte, kým sa radiátory poriadne zohrejú (cca 30 minút). Tým sa vzduch nahromadí v najvyšších bodoch radiátorov. Ak máte kotol s čerpadlom, vypnite ho, aby sa vzduch nehromadil v iných radiátoroch.
  2. Nájdite odvzdušňovací ventil. Zvyčajne sa nachádza na jednej z horných strán radiátora, má tvar malej skrutky.
  3. Vezmite si nádobu a umiestnite ju pod ventil – z radiátora totiž bude vytekať voda, ktorá môže byť hrdzavá či môže vplyvom tlaku prskať do strán. Je to normálne, neľakajte sa.
  4. Pomocou odvzdušňovacieho kľúča alebo skrutkovača otočte ventil proti smeru hodinových ručičiek. Stačí len mierne pootočenie, t. j. o štvrť či maximálne pol otáčky.
  5. Ako z radiátora začne unikať nahromadený vzduch, budete počuť syčanie. Pozor, vzduch môže byť horúci.
  6. Keď prestane unikať vzduch a z radiátora už len kvapká voda, odvzdušnenie je dokončené. Zvyčajne trvá približne do troch minút.
  7. Otočte ventil späť v smere hodinových ručičiek, aby ste ho pevne uzavreli.

Ďalšie užitočné tipy:

  • V rodinnom dome začnite vždy na prízemí a pokračujte smerom hore, ako prvý by ste mali navyše odvzdušňovať radiátor najbližšie ku kotlu.
  • V panelovom dome je to komplikovanejšie, radiátory odvzdušňujú iba vlastníci bytov na najvyšších poschodiach. Tam sa totiž zvyčajne nachádza ventil.