Vodné filtre prinášajú mnoho výhod, ktoré prispievajú k zlepšeniu kvality vody. Tá sa následne odzrkadľuje na našom zdraví. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že voda je základom života. Výber správneho filtra môže byť mätúci, existuje predsa toľko možností. Prinášame niekoľko rád, ktoré vám pomôžu sa zorientovať a výber uľahčiť.
Zhodnoťte kvalitu svojej vody
Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ chcete riešiť nejaký problém, musíte najskôr poznať príčinu. Inak to nie je ani v tomto prípade. Predtým, ako si vyberiete najlepší filter na vodu do vašej domácnosti, musíte poznať jej kvalitu. V prípade nových priestorov je to dokonca povinnosťou – voda z verejného vodovodu musí byť pred samotnou kolaudáciou podrobená laboratórnemu rozboru, aby bolo jasné, že nie je znehodnotená a znečistená domovými rozvodmi. Laboratórny rozbor by ste si mali objednať aj v prípade, ak čerpáte vodu z vlastnej studne. V rámci neho sú preverené hlavne základné fyzikálno-chemické a mikrobiologické ukazovatele.
Zamerajte sa na konkrétny problém
Teraz sa už môžete zamerať na odstránenie konkrétneho problému – kontaminantov. Ak čerpáte studňovú vodu, pravdepodobne budete potrebovať filter s inými parametrami ako pri vode z verejného vodovodu. Ak napríklad vzorka vody preukázala zvýšený obsah dusičnanov, vyberte si filter na dusičnany, a tak podobne. Prípadne zvoľte niektorý z multifunkčných filtrov, ktoré kombinujú viacero zariadení v jednom, napr. 3v1 či 5v1.
Najlepším dostupným systémom na filtráciu vody, ktorý rieši problémy komplexne, tzn. odstraňuje z nej chlór, ťažké kovy, baktérie, vírusy, zmäkčuje a zlepšuje chuť vody, je reverzná osmóza.
Zvážte potreby vašej domácnosti
Vyberte si filter s dostatočným výkonom, aby pokryl potreby domácnosti, tzn. zvážte, aké množstvo vody denne spotrebujete. Ak potrebujete filtovať väčšie množstvo vody naraz, sledujte pri výbere aj ďalší parameter, a to prietok (udávaný v litroch za minútu), aby nedošlo k spomaleniu pri používaní viacerých kohútikov vody naraz.
Ste schopní pokryť náklady na chod filtra?
Kúpou filtračného zariadenia to nekončí – niektoré vyžadujú častú výmenu vložiek alebo čistenie. Napríklad uhlíkové filtre sa menia približne každé 3 až 6 mesiacov, nanofiltre vydržia o niečo dlhšie. Okrem obstarávacej ceny teda zohľadnite aj náklady na údržbu a prevádzku, aby ste si boli istí, že si filter môžete z dlhodobého hľadiska skutočne dovoliť.
Zdroj foto: Andriy Medvediuk / Adobestock.com