Cítite sa vystresovaní alebo stále nervózni, no neviete prečo? Možno za to môže maximalizmus, neporiadok a chaos vo vašom bývaní. Skúste preto nájsť vnútorný pokoj v minimalistickejšom interiéri pre jednoduchý, no unikátny interiér!

Čo od vášho bývania očakávate?

Prvým krokom na ceste k harmonickému bývaniu je zistiť alebo vedieť, čo od priestoru, v ktorom bývate chcete. Aké sú vaše očakávania? V ideálnom prípade by to mal byť priestor, kde nájdete všetko, čo potrebujetenič, čo nechcete. Zmapujte vlastný priestor a hľadajte to, čo pre vás minimalizmus znamená.

knihy

Hľadajte to, čo vás robí šťastnými

Sústreďte sa na veci, ktoré vám prinášajú radosť. Aký je váš praktický alebo emocionálny vzťah k veciam, čo vlastníte? Ak milujete čítanie a vôňu kníh, nevyhadzujte ich. Ak ste ale otvárač na konzervy nepoužili roky, pretože konzervy nejete, tak je na čase sa ho zbaviť! 

Vyhoďte veľké kusy nábytku

Veľké kusy nábytku môžu ľahko spôsobiť, že váš priestor začne byť preplnený a klaustrofobický. Pri upratovaní častokrát vôbec nemyslíme na veľký a mohutný kus nábytku.  Iba na redukciu vecí v ňom. Skúste darovať nepotrebné police či celú skriňu, pretože to je najjednoduchší spôsob, ako rýchlo a efektívne otvoriť a zosvetliť priestor vo vašom bývaní. Čo by znamenalo zredukovať vybavenie vášho bytu na úplné minimum?

kreslo

Pohrajte sa s novými farbami

Určite ste už počuli o tom, že tmavé farby opticky zmenšujú a uzatvárajú priestor. Len taká maličkosť ako premaľovanie stien napr. na bielu farbu môže otvoriť či zosvetliť priestor a vniesť do vášho bývania obrovský kus pozitívnej nálady. Máte radi farby? Neváhajte ich využiť! Váš obývací priestor nemusí byť bielobiely, čiernobiely či škandinávsky sivý. Maľovanie môže byť tiež veľkou príležitosťou na prehodnotenie rozloženia vašej izby.

Prehodnoťte kvantá vecí

Predposledným bodom je zredukovať všetko, čo ste nepoužili minimálne jeden rok. Počuli ste už o kapsulovom šatníku? Obmedzte váš šatník iba na jednu farebnú škáluniekoľko kúskov oblečenia. Tie budete vedieť kombinovať medzi sebou bez toho, aby ste nad vaším outfitom museli hlbšie premýšľať. Taktiež by ste sa mali popremýšľať nad tým koľko a aké dekorácie potrebujete a máte radi. A nezabúdajte ani na zbytočnosti vo vašej kuchynigaráži!

capsule-wardrobe

Prestaňte bezhlavo nakupovať!

Nemusíte mať najnovšie módne alebo dizajnové výstrelky len preto, že ich má váš kamarát, suseda alebo známi. Gro celej minimalistickej filozofie tkvie v stopnutí nakupovania všetkých zbytočnosti a vecí! Určite nepotrebujete všetko, čo majú ľudia okolo vás. Sústreďte sa len na to, čo potrebujetečo vám prináša radosť!