Premýšľate nad tým, prečo vyberáte z práčky špinavé a zatuchnuté oblečenie a textílie, aj napriek tomu, že všetko periete vždy rovnako? A možno práve tam je chyba. Každý typ oblečenia a textílie je iný, a preto si vyžaduje aj iný spôsob prania. Ako prať tým správnym spôsobom? Poradíme vám.
1. Prečítajte si štítky na oblečení a textíliách
Štítky na oblečení a textíliách nie sú len tak. Na všetkých štítkoch je vyznačené, akým spôsobom a pri akých stupňoch je možné daný kus prať a z čoho je vyrobený. V prípade, že ste štítky už odtrhli a nie ste si istý, pri akých stupňoch oblečenie a textílie nachádzajúce sa v domácnosti prať a sušiť, potom vždy začnite tým najjemnejším, aby ste ho nepoškodili. Prípadne sa orientujte podľa týchto pravidiel, teda ak viete, z akého materiálu je váš odev a textília vyrobená:
- Bavlna: horúca, teplá alebo studená voda, bežná alebo nízka teplota sušičky.
- Nylon: studená alebo teplá voda, stredná alebo nízka teplota sušičky.
- Polyester: studená alebo teplá voda, stredná alebo nízka teplota sušičky.
- Hodváb: studená alebo teplá voda, odporúča sa skôr ručné umývanie, sušenie na vzduchu.
- Vlna: studená alebo teplá voda, odporúča sa ručné umývanie, nízka teplota v sušičke.
2. Trieďte oblečenie a textílie
Či už máte v koši na bielizeň oblečenie alebo povlečenie z postele, obliečky z perín a vankúšov, osušky, záclonky, utierky či deky z gauča, všetko to je potrebné dôkladne pretriediť. Správne triedenie je však zložené z viacerých stupňov. Najskôr sa zamerajte na farbu, a to tmavé, svetlé a farebné. Do tmavej kôpky môžete zaradiť čokoľvek s tmavšími odtieňmi, ako je čierna, červená, tmavomodrá, tmavošedá alebo hnedá. K bielej je možné zas priradiť všetko v bielej, pastelovej, krémovej, béžovej a svetlosivej farbe. Farebná kôpka následne obsahuje všetko medzitým, teda aj ružovú, oranžovú, žltú či svetlomodrú a zelenú.
Ďalej roztrieďte kôpky podľa materiálu. Jemné oblečenie perte spolu na nižších stupňoch a naopak, tie z hrubého materiálu taktiež osobitne. Je to z dôvodu poškodenia látky a materiálu.
Dôležité je tiež rozdeliť oblečenie na silne znečistené od toho jemne znečisteného. V tomto prípade sa ešte raz tak uistite, či kôpky obsahujú textílie, ktoré je možné prať spolu pri rovnakých stupňoch.
3. Odstráňte hrubé znečistenie
Pred praním sa taktiež uistite, či textílie nemajú čerstvé alebo zaschnuté škvrny. V prípade, že obsahujú znečistenie vínom, kávou, mastné škvrny alebo napríklad od atramentu, potom je dobré ich vopred odstrániť. Až následne je dobré textílie hodiť do práčky. To by malo zabezpečiť dôkladnú čistotu vášho oblečenia či iných textílií.
4. Zaistite jednoduché pranie bez poškodenia
Predtým než vložíte do práčky všetky textílie, by ste mali vykonať tieto kroky, aby sa vám pri praní oblečenie či iné textílie nezničili.
- skontrolujte gombíky, vrecká a zipsy. Ak je to možné, tak všetky zipsy zazipsujte a gombíky zapnite. Vrecká nezabudnite vyprázdniť.
- otočte veci naruby. Tento krok podniknite pri tmavom oblečení či pri veciach, ktoré sa väčšinou ťažko zašpinia z vnútornej strany.
- malé a jemné kúsky dajte do vrecka na bielizeň. Predovšetkým sa to týka spodnej bielizne, podprseniek či ponožiek.
- prací prášok či gél vždy odmerajte. Množstvo pracieho prášku a aviváže ovplyvňuje aj to, či vaše oblečenie a textílie budú príjemne voňať alebo budú zatuchnuté, pretože práve veľké množstvo môže spôsobiť opačný efekt. Preto pri odmeraní vždy používajte odmerku a prispôsobte ju množstvu oblečenia a textílií v práčke.
5. Vyberte správny prací prostriedok a aviváž
Na pracích prostriedkoch sa stretnete s tvrdením, že odstraňujú zažraté škvrny, zanechávajú žiarivú belosť či udržujú farby svieže a jasné. Z toľkého množstva pracích prostriedkov však môže byť náročné vybrať si. Vyberať prací prášok a prací gél by ste si mali predovšetkým podľa toho na čo sú určené, aby dosahovali svoj maximálny výsledok a nezanechávali bielizeň poškodenú.
Čo sa týka aviváže, tá má za úlohu odev a textílie zmäkčiť a zanechať ich príjemne voňavé. Aviváž taktiež môže predlžiť životnosť vašich odevov. Je potrebné vedieť, že odevy z mikrovlákna či športové oblečenie a uteráky by ste nemali prať s avivážou.
6. Zvoľte správnu teplotu a cyklus
Ako sme vyššie spomenuli, teplota vody, a teda aj prací cyklus závisí predovšetkým od materiálu textílií. Dnešné práčky obsahujú mnoho programov, kde si môžete vybrať nielen teplotu vody, ale aj dĺžku pracieho cyklu a počet otáčok. Pred praním sa vždy uistite, ktorý program je pre vaše oblečenie a textílie ten najlepší. Vo všeobecnosti však platí, že uteráky, plachty, hrubé bavlny či zašpinené kusy by sa mali brať dlhšie a pri vyššej teplote.
7. Sušte na vzduchu alebo v sušičke
Po dopratí okamžite práčku vyberte, aby vám v nej oblečenie či textílie nezatuchli. Aj v tomto prípade platí, že nie každé oblečenie a textílie je vhodné dávať do sušičky. Ak sa však rozhodnete dať veci do sušičky, opäť je potrebné nastaviť správny cyklus.
8. Zveste oblečenie hneď, keď je suché
Tak ako je po dopratí potrebné mokré veci hneď z práčky vybrať a zavesiť, tak je dôležité aj suché oblečenie hneď zo sušiaka zozbierať. Je to najmä z toho dôvodu, aby ostali pekne rovné.
9. Práčku a sušičku pravidelne čistíte
Zatuchnuté oblečenie môže vznikať aj z dôvodu nečistoty práčky a sušičky. Preto sa snažte vždy odstrániť zvyšky prášku či aviváže z práčky. Tým zabránite taktiež vzniku plesní. Po každom praní taktiež odstráňte z práčky všetky nečistoty, ako napríklad chlpy domácich zvierat. Raz mesačne doprajte práčke hĺbkové čistenie, vyčistite aj komôrku, v ktorej je filter.
V prípade, že máte záujem kúpiť si všetky potrebné prostriedky na pranie a sušenie na jednom mieste, navštívte tak e-shop Roin.sk.