S dezinfikovaním domácnosti ste už možno počas tejto karantény skončili už minulý týždeň. Teraz je možno ten správny čas na prehodnotenie, či ste k tejto činnosti pristúpili naozaj pedantne. Toto sú 4 nezvyčajné miesta, na ktoré však ľudia popri jarnom upratovaní spojenom s čistením kvôli pandémii koronavírusu najčastejšie zabúdajú. A ako dlho tento vírus prežije na rôznych povrchoch?

Ako dlho vydrží koronavírus na rôznych povrchoch?

MATERIÁL ŽIVOTNOSŤ KORONAVÍRUSU
Vzduch   3 hodiny
Meď   4 hodiny
Kartón 24 hodín
Nehrdzavejúca oceľ 2 – 3 dni
Plasty 3 dni

Okná

Plasty, resp. aj plastové okná, sú azda najadekvátnejším povrchom, kde koronavírus prežije aj niekoľko dní. Preto by ste si mali dať záležať aj na umytí okien. Avšak, v rámci jarného upratovania ste to iste aj mali aj v pláne. Takže žiaden problém! Samozrejme, pri tejto činnosti by ste nemali zabúdať ani na očistenie vašich žalúziíroliet. Je jedno, či sú plastové alebo drevené. Čistejšie sú vždy tou najlepšou voľbou, no nie?

Špajza

Komory sú taktiež ideálnym miestom pre život vírusov, baktérií či húb. Kto z nás nemá hoci aj v najmenšej špajze naukladané množstvo platových nádob, obedárov či boxov na uskladnenie sezónnych potravín, málo využívaného kuchynského náradia alebo veci, ktoré použije akurát tak raz ročne. Preto neváhajte a hor‘ sa do upratovania!

dezinfekcny-prostriedok

Povala

Táto časť nášho domu je  mnohokrát nevyužívaná a preplnená množstvom nepotrebných alebo pokladov s citovou väzbou. No a tieto krabice sú taktiež ideálnym miestom, kde koronavírus prežije až 24 hodín. Celý jeden deň dokáže koronavírus robiť neplechu kdekoľvek v kartónovej krabici.

Krbová vložka

Meď a nehrdzavejúca oceľ sú jednými z kovov, z ktorých je vyrobená naša krbová vložka. A povedzme si na rovinu, kedy ste ju naposledy poriadne vyčistili? Ak to bolo už pomerne dávno, toto nútené voľno je ideálnou príležitosťou, ako napraviť staré resty. Aj keby mali byť v podobe celodennej brigády okolo vášho krbu na drevo, ba dokonca aj plynového krbu.

Náš tip na záver:

Ste nútený využívať vaše auto takmer denne aj v týchto neistých časoch? Nemali by ste preto zabúdať ani na pedantné vyčistenie a dezinfekciu vášho auta. Vaše zdravie sa vám za to isto iste poďakuje!

Ešte stále ste nezačali dezinfikovať? Ak ste sa dočítali až na záver nášho článku, neostáva vám nič iné ako neleniť a začať organizovať, upratovať a dezinfikovať.