Leto je na konci a typický september so sebou pomaly prináša jesenné ročné obdobie a chladnejšie či sychravejšie počasie. Avšak, vaša radosť zo záhrady vôbec nemusí upadať, pretože aj jesenná záhrada má svoje čaro. Okrem toho je potrebné pripraviť záhradu aj na ďalšiu sezónu, preto urobte tieto činnosti čo najskôr.

1. Zbavenie sa nečistôt

S príchodom jesene sa môže zdať, že jeseň začne strácať svoje čaro a pôsobiť neporiadne a fádne. Avšak s príchodom jesene sa farebnosť záhrady ešte len začína ukazovať. Hoci okrasné rastliny začínajú opadať, práve v tomto období prichádza najväčšia pestrofarebnosť zelenej, červenej, žltej a hnedej, ktorú záhrady ponúkajú. Bohužiaľ, aj tieto farebné listy zo stromov začnú časom opadať, čo nám prináša hneď prvú činnosť, ktorú je potrebné počas jesene v záhrade vykonať. Opadané lístie, suché rastliny či kvety je potrebné upraviť, ostrihať a pozbierať. Nezabúdajte ani na skalku či jazierko, ktoré je tiež potrebné upraviť, vyčistiť od rias či doplniť o ďalšie rastliny, aby sa ešte v teplej vode stihli zakoreniť. Ak nechcete ustavične zbierať z jazierka listy, natiahnite naňho ochrannú sieť.

woman-operating-heavy-duty-leaf-blower

2. Zregenerovanie zeminy

Záhrada zbavená od nečistôt si zaslúži aj regeneráciu, aby načerpala sily na ďalšie obdobie. Preto je potrebné zabezpečiť prísun živín a pôdu prekypriť, aby sa živiny dostali dostatočne hlboko a aby úroda v tejto pôde vedela na ďalší rok rásť. Nezabúdajte ani na trávnik. Ten počas jesene môžete vertikutovať a prevzdušniť. Trávnik môžete aj prihnojiť s hnojivom bohatým na draslík. A samozrejme, ak trávnik nemáte a chceli by ste, práve v tomto období sa môžete do toho pustiť.

3. Sadenie nových kvetov a rastlín

S rastom súvisí aj sedenie nových kvetov, bylín, rastlín či stromov. Ak ich v tomto jesennom období poriadne zasadíte na to správne miesto, tak vo vyživenej pôde by mala na ďalší rok plodiť ovocie, zeleninu či nádherné pestrofarebné okrasné rastliny. Ideálne sadenie by malo byť minimálne 4 týždne pred prvým mrazom, aby sa všetky rastliny v teplej pôjde poriadne zakorenili. Ak pestujete bylinky, tak jednoročné pozbierajte a trvalky len ostrihajte pre ďalšie spracovanie. Čo sa týka okrasných kvetín, tak aj v jesennom období vám dokážu vyčariť úsmev kvôli svojej farebnosti Vres, Chryzantéma, Astra, Ambrovník, Prilbica, Sirôtka, Rozchodník, Echinacea, Georgína či Hlochyňa. Práve toto obdobie je vhodné aj na výsadbu cibuľovín, množenie ihličnanov a sadenie trávnika.

shot-unrecognizable-gardener-watering-cabbage-crop-from-spray-can

4. Strihanie stromov

Vďaka potrebnému strihaniu a úprave stromov zabezpečíte, aby stromy nabrali silu na ďalší rok a plodili ovocie. Aj strihanie a úprava stromov má niekoľko krokov. Najskôr je potrebné strom očistiť a zbaviť ho suchých, chorých či zlomených konárov. Nezabúdajte ani na odstránenie mladých výhonkov, ktoré rastú na nevhodnom mieste. Následne konáre prestrihajte a odľahčite celú korunu. Vďaka tomu ju aj presvetlite, čím plody získajú viac slnka. Nakoniec sa pozrite na korunu stromu a odstráňte konáre, ktoré tam jednoducho nepatria.

5. Zber ovocia a zeleniny

Jeseň je typická aj zberom ovocia a zeleniny. Práve počas jesene sa môže mnoho záhradníkov tešiť na jablká či hrušky. A samozrejme, čo by to bola jeseň bez tekvíc. Tekvice majú mnoho využití či už v kulinárstve alebo ako súčasť dekorácií. Pri zbere ovocia a zeleniny nezabúdajte ani na kontrolu, či na vyčistenie hnijúcich a poškodených plodov, pretože tie by mohli nakaziť ostatné plody.

senior-man-harvesting-orange-trees

6. Testovanie pôdy

Testovanie pôdy veľmi úzko súvisí aj so zregenerovaním zeminy. Pri testovaní pôdy sa nezisťuje len pH pôdy, ale mali by ste zistiť aj to, či je pôda dostatočne vyživená. Aké množstvo vápnika, draslíka, horčíka, fosforu či olova zemina obsahuje. Ak má nedostatok týchto látok, potom je potrebné ich doplniť.

7. Upratovanie záhradného domčeka

Ak už máte všetky tieto činnosti za sebou, potom vás čaká už len upratanie záhradného domčeka. Všetky nepotrebné veci vyhoďte, náradie uložte na jedno miesto a semiačka, ktoré počas jesene nepotrebujete, tiež uložte na bezpečné miesto. Poškodené veci vyraďte a náradie dôkladne umyte, aby sa v nečistote nevytvorili škodcovia. Takto pripravený záhradný domček vás bude čakať aj na jar, a to v konečnom dôsledku určite oceníte.

wide-shot-old-barn-s-workbench-with-different-types-tools

Vykonávanie týchto činnosti je neodkladnou záležitosťou, ktorá sa počas jesene robiť musí, a preto, ak ešte nie ste skúsený záhradník, nedajte sa odradiť počasím. Mohli by ste neskôr ľutovať, že ste svojej záhrade nevenovali  dostatok času a tá sa vám následne nemusí odvďačiť úrodou.