Mesiac apríl si vyžaduje od záhradkára plné pracovné nasadenie. Záhrada sa prebúdza a samozrejme každý chce mať aj tento rok bohatú úrodu. Vraví sa, že ak v apríli veľmi hrmí, bude bohatá úroda. Netreba sa však spoliehať iba na pranostiky, ale zapojiť sa do zveľaďovania ovocných stromov a záhrady musíme aj my.

Vyhubenie škodcov

V ovocnom sade musíme zamerať pozornosť najprv na škodcov. Základom je vybrať  prípravok určený predovšetkým proti voškám, kvetovke jabloňovej, pukliciam a štítničkám, tie sú zatiaľ v štádiu prezimovania. Postrek vykonáme nahrubo nastavenou tryskou, ktorá strom doslova umyje. Striekať by sme mali hneď na začiatku pučenia, najneskôr však v štádiu zeleného puku. So zvyšujúcim sa počtom slnečných dní nastáva tiež čas postrekov proti chrastovitosti a múčnatke.

Kvetné puky na stromoch

Väčšina ovocných stromov je počas apríla už v plnom kvete. Stromy s bohatou násadou kvetných pukov prihnojíme kombinovanými hnojivami alebo prípravkami obsahujúcimi liadok. Ak objavíme na starších stromoch, príliš bohatú násadu kvetných pukov, je to príznak toho, že zo všetkých nemôže vzísť kvalitné ovocie. Zredukujme preto plodonosný obrast zodpovedajúcim rezom.

A čo zelenina?

Hneď na začiatku mesiaca by mala prísť výsadba šalátu, neskôr hlúbovej zeleniny a naklíčených zemiakov. Začať sa môže tiež s výsevom letného šalátu, červenej repy a dreňového hrachu. Nezabudnite, že v tejto dobe by pôda nemala nikdy vyschnúť. Ak ste si marci nestihli pripraviť záhon, musíte so sadením chvíľku počkať a všetko dohoniť. Najprv bude treba odstrániť burinu vrátane minuloročných zvyškov, potom záhon zrýľovať, zapraviť do pôdy kompost a po povrchu rozhodiť plné priemyselné hnojivá.

Výsadba paradajok, melónu či baklažánu

Na chránený výsevný záhon sa vysievajú v tomto období kaleráby, ružičkový kel, pór, zimnú kapustu a kapustu pre letný zber. Od druhej polovice mesiaca môžeme začať tiež s výsevom skleníkových alebo pareniskových uhoriek a cukrových melónov na predpestovanie. Ku koncu apríla sa už môžeme pustiť tiež do výsadby paradajok, paprík, uhoriek, melónov a baklažánov.

V tejto dobe už môžeme zberať zeleninu tiež z odkrytých záhonov. Bude to napríklad prezimovaný špenát, zimný šalát, cibuľa sadzačka, rebarbora či pór. Rastliny vysiate v marci síce majú do zberu ešte ďaleko, budú potrebovať intenzívnu starostlivosť. Nezabudneme ich preto čas od času okopať a vyplieť. Dôležité je samozrejme zabezpečiť dostatok vody!