Mnoho ľudí si príklepovú vŕtačku a vŕtacie kladivo pletie so skrutkovačmi. Skrutkovače však slúžia na uťahovanie matíc a skrutkovanie. Vŕtacie typy skrutkovačov síce dokážu aj vŕtať, no len do slabších materiálov, ako napríklad drevotrieska. Príklepová vŕtačka a vŕtacie kladivo sú navonok podobné, no funkčne odlišné pracovné nástroje.

Vŕtacie kladivo

Vŕtacie kladivo má na rozdiel od príklepovej vŕtačky nižšie otáčky, no vďaka pneumatickému príklepu aj oveľa väčšiu silu. Využíva sa prevažne na hrubšiu prácu – bez väčšej námahy vyvŕtate diery aj do masívnejších blokov betónu.

Vŕtacie kladivo nájde uplatnenie najmä pri rozsiahlejších prácach na dome, ale aj v byte – bytové komplexy (paneláky) sú budované z panelov, do ktorých sa s príklepovou vŕtačkou vŕta ťažšie. Kladivo využívajte na vŕtanie väčších dier, pri ktorých netreba dbať na ich vzhľad – napríklad pri spájaní betónových blokov pomocou roxorových tyčí.

Do vŕtacieho kladiva sa rozhodne oplatí investovať, ak sa živíte stavbárskymi prácami. V domácnosti má však skôr príležitostné využitie, a preto zvážte, či sa vám viac neoplatí kladivo požičať.

Príklepová vŕtačka

Príklepová vŕtačka je neoceniteľným pomocníkom profesionálov i domácich majstrov. Je určená na vŕtanie do tehál, muriva, dreva, kovu a všetkých tenších materiálov. Príklepová vŕtačka síce dokáže vŕtať aj do hrubých blokov betónu, no tým sa iba rýchlo opotrebúva a práca vás stojí zbytočne veľa síl.

Príklepové vrtačky majú mechanický príklep a spravidla vyššie otáčky. Silou sa s masívnejším vŕtacím kladivom nemôžu porovnávať, no ich jedinečnosť spočíva v jemnosti práce – vŕtačkou vytvoríte úhľadnejšie a presnejšie diery, do ktorých možno vkladať príchytky alebo skrutky. Príklepové vŕtačky sú cenovo dostupnejšie než vŕtacie kladivá a v domácnosti majú obvykle univerzálnejšie možnosti využitia.