Chceli by ste už konečne bývať vo vlastnom? Radi by ste bývali v dome, no vašu situáciu komplikuje nízka hypotéka? Ako sme sa už v nedávnom článku presvedčili, ceny nehnuteľností v najbližšej dobe s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú klesať –prečítať si ho môžete tu. Preto by sme mali byť maximálne flexibilní a hľadať alternatívne, no najmä lacnejšie riešenia, ako dosiahnuť náš vytúžený cieľ.

Aký je najväčší paradox celej tejto problematiky? V tomto prípade platí rovnica, že lacné môže byť zároveň aj ekologické! Neveríte? Ako dôkaz vám prinášame X alternatívnych foriem ekologického a lacnejšieho bývanie, než je klasický murovaný dom. Ba čo viac, na realizáciu nízkoenergetických domov si môžete požiadať aj o príspevok od štátu!

refer

Drevodom

Klasický drevodom, nie je drevenica. Práve naopak, môže vyzerať ako len budete chcieť! Pokojne aj ako klasický murovaný dom, dom z dreva, spomínaná drevenica. Skrátka, akokoľvek. Jeho najväčším benefitom je krátke časové rozpätie na jeho postavenie – viete v ňom bývať do 2 alebo 3 týždňov. Ďalšou obrovskou výhodou je jeho cena, ktorá sa v priemer pohybuje približne na 900 €/m2. Samozrejme, záleží od množstva m2. Drevodom je zároveň ekologickou formou bývania, ktorá je vďaka jej tepelnoizolačným materiálom schopná udržať teplo ešte efektívnejšie ako murovaný dom.

kontajnerove-byvanie

Kontajner

Trochu odvážne, no v rámci šetrenia vašich financiíživotného prostredia ideálna voľba! O to lepšie, ak tento kontajner pretvoríte na maximálne užitočný SMARTHOUSE. Jeho bezkonkurenčná cena, doba vyhotovenia a vysoké tepelnoizolačné vlastnosti z neho robia perfektnú celoročnú formu bývania pre tých, ktorí sa z presunom do nového hniezdočka ponáhľajú. Ďalším benefitom kontajnerových domov je ich moderný estetický vzhľad maximálne ponášajúci sa na klasický murovaný alebo montovaný dom.

krasny-domcek

Montovaný dom

Nízkoenergetický a difúzne uzatvorený. Dodacia doba montovaného dobu v závislosti od zložitosti stavby a množstva rozpracovaných projektov v priemere 3 mesiace. Ak vás tento fakt nepresvedčil, možno to bude fakt, že tieto domy sú 2 až 3-násobne lacnejšie ako klasické murované domy. Zatiaľ čo na hrubú stavbu sa vzťahuje záruka 15 rokov, na holodom zase 5 rokov. No a energetický certifikát máte poväčšine zdarma. 

mobilny-dom

Mobilný dom

Máte dušu nomáda, ktorého ale láka vytvoriť si rodinné zázemie? Máme pre vás riešenie v podobe mobilného domu! Výhodou mobilného domu je, že si môžete postaviť kdekoľvek, bez stavebného povolenia či súhlasu stavebného úradu. Respektíve zaparkovať. Samozrejme, že jeho pristavenie musí odsúhlasiť majiteľ pozemku, ale tým môžete byť pokojne aj vy sami! Mobilné domy predstavujú energeticky sebestačné stavby v akomkoľvek štýle, aký si len vyberiete. Rustikálny, moderný, prímorský, vysokohorský.

pasivny

Pasívny dom

Hľadáte ešte úspornejšiu formu bývania než je nízkoenergetický dom? Počuli ste už o koncepte pasívneho domu? Nejde pritom o žiadnu futuristickú víziu. Takéto domy sú už aj na Slovensku mimoriadne obľúbené. A podobe ako pri predošlých lacnejších a ekologickejších verziách bývania i pasívny dom vyzerá ako klasický katalógový murovaný rodinný dom alebo vila. V porovnaní s týmto alternatívami však pasívny dom nepotrebuje ani konvenčné vykurovanie či klimatizáciu.

Všetky tieto formy bývania sa, podobne ako všetko, dajú ešte o niečo vylepšiť. Napríklad nainštalovaním solárnych panelov, systémov s rekuperáciou, voľbou adekvátneho vykurovania či vetrania. A mimochodom, na mnohé z týchto úsporných foriem bývania Slovensko ponúka rôzne štátne príspevky!