Je dokázané, že farby a ich odtiene vnímajú aj na pocity človeka. Rozlišujeme teplé, studené a neutrálne farby. Ak zvažujete nad správnym výberom farby vašej domácnosti, mali by ste vedieť, že nie každú farbu môžete aplikovať aj na veľké plochy. Prečítajte si, aké pocity a nálady vo vás môžu vyvolať jednotlivé farby a ako vás môžu ovplyvniť.

Neutrálne farby v domácnosti

Medzi neutrálne farby patria odtiene čiernej, bielej, sivej a hnedej. Hoci sa môže zdať, že sú tieto farby veľmi strohé, môžu pôsobiť veľmi elegantne a hlavne sú jednoducho kombinovateľné.

  • Bielou farbou určite nič nepokazíte. Biela farba vyjadruje čistotu a nevinnosť a môže sa používať na veľké plochy, akými sú steny. Avšak ani s bielou farbou by ste to nemali preháňať, pretože môže začať pôsobiť veľmi sterilne a príliš chladne. Čo je veľkou výhodou bielej farby je to, že krásne vám priestor presvetlí a opticky zväčší.
  • Čierna farba sa tiež považuje za neutrálnu farbu. Je protikladom bielej farby a tým pádom, ak ju použijete na steny, opticky sa vám priestor zmenší, hlavne ak ju aplikujete na strop. Čierna farba je spájaná s luxusom, no vo veľkom množstve môže pôsobiť temno a môže vo vás vyvolávať pocit smútku a depresie, preto je odporúčané skôr túto farbu používať na doplnky.
  • Sivá farba a odtiene sivej môžu opäť pôsobiť veľmi upokojujúco, avšak vo veľkom množstve je jej účinok rovnaký, ako pri čiernej farbe, a teda vyvoláva pocit smútku. Tiež je vhodné ju skôr používať na doplnky, než primárne na steny interiéru.
  • Ďalšou neutrálnou prírodnou farbou je hnedá farba. Od toho, ako na vás bude pôsobiť a aké pocity vo vás môže vyvolať, môžu odtiene hnedej farby. Ak použijete hnedú farbu na zariadenie, dbajte na doplnenie tých správnych doplnok v iných farbách, pretože všetko hnedé môže pôsobiť veľmi fádne.

2

Teplé farby v domácnosti

Medzi teplé farby môžeme zaradiť odtiene farieb ako je žltá, červená a oranžová. Odtiene týchto farieb pôsobia veľmi upokojujúco, hravo, optimisticky, ale tiež môžu vyvolávať pocity moci a vášne. Je možné ich použiť na veľké plochy domácnosti, ale tiež len ako súčasť dekorácií a doplnkov.

  • Žltá farba symbolizuje slnko. To znamená, že je to veľmi hravá, optimistická farba, ktorá môže vo vás prebudiť kreativitu, komunikatívnosť či dobrú náladu. Tiež je žltá farba spájaná s múdrosťou, mocou či s bohatstvom. Dôležité je dávať si na žltú farbu pozor, pretože veľmi sýte odtiene žltej môžu vyvolávať presne opačné emócie, môžu spôsobovať únavu alebo vám narúšať koncentráciu.
  • Podobne ako žltá farba môže pôsobiť aj oranžová farba. Tiež záleží na odtieni oranžovej farby, pretože sýte odtiene môžu mať nepriaznivé účinky na vašu mentálnu pohodu. No tie správne odtiene oranžovej farby spôsobujú dobrú náladu, pôsobia proti depresii, únave a podporujú chuť do jedla. Oranžovú farbu je vhodné aplikovať napríklad do detských izieb, čo bude priaznivo pôsobiť na náladu detí.
  • Veľmi výraznou farbou je červená farba. Práve táto farba môže vyvolať pocit moci a vášne. V tej správnej intenzite a množstve môže zvyšovať apetít a aktívne pôsobiť. Naopak príliš veľké množstvo červenej farby pôsobí agresívne, rozptyľuje a môže vyvolať bolesti hlavy.

6

Studené odtiene v domácnosti

A ako posledné spomenieme studené odtiene, medzi ktoré určite môžeme zaradiť farby, ako je modrá, zelená či fialová. Tieto farby vyvolávajú pocity múdrosti, luxusu, inteligencie, ale tiež aj pokoja, odpočinku či zdravia.

  • Modrá farba je farba vody a vzduchu. Preto tieto odtiene farieb môžu v človeku vyvolať pocit pokoja, odpočinku, ale tiež môžu pôsobiť na koncentráciu človeka či na rozumovú stránku. To znamená, že práve modrá farba môže symbolizovať múdrosť či inteligenciu. Avšak v prípade, že použijete veľké množstvo tmavých odtieňoch modrej, interiér môže pôsobiť veľmi chladne.
  • Čo sa týka zelenej farby, tak tá opäť pôsobí veľmi pokojne. Ide o farbu, ktorá je spojená s prírodnou energiou, a teda vyvoláva pocit bezpečia, stability a podporujú tiež kreativitu. Využitie zelenej farby je komplexné, pretože ju môžete použiť či už na veľké plochy, ako steny, podlahu alebo doplnky.
  • Fialová farba je veľmi osobitá, náročná avšak aj exkluzívna farba, ktorá môže pôsobiť noblesne. V závislosti od jej odtieňov môže pôsobiť či už nostalgicky, romanticky, upokojujúco, ale tiež aj dramaticky či zmyselne. Fialovú farbu sa skôr odporúča používať na menšie plochy. Je možné ju jednoducho kombinovať s neutrálnymi farbami, ale tie aj s teplými farbami.

3

V závislosti od toho, akú emóciu chcete v miestnosti a v sebe samom vzbudiť, mali by ste si vyberať tie správne odtiene farieb. Rovnako by ste mali dbať na to, aké farby doplnkov budú, aby to k sebe ladilo. Základné pravidlo, ktoré by ste mali dodržiavať je zvoliť len 3 farby, ktoré budú pôsobiť harmonicky. Jedna farba by mala byť primárna a tie dve by ju mali len dopĺňať. Ak neviete ako na to, obráťte sa na odborníkov a nechajte si pripraviť návrh interiéru.