Páči sa vám smaragdovozelený trávnik a túžite po takom aj vy? Trávnik si vyžaduje celoročnú starostlivosť, ktorá sa mení v závislosti od ročného obdobia. Rovnako sa starostlivosť mení aj podľa toho, aký trávnik máte a aký ho chcete mať. Vyskúšajte tieto základné zásady a váš trávnik zažiari.

Starostlivosť o trávnik

Požiadavky a starostlivosť sa menia v závislosti aj od toho, či chcete mať okrasný anglický trávnik, športový trávnik, prípadne trávnik na rekreáciu. Napriek tomu, ak sa chcete kochať zeleným trávnikom pri vašom dome čo najviac, dodržiavajte tieto zásady. Zásady súvisia najmä s kosením, zavlažovaním, hnojením, dosievaním, vertikutáciou– teda zbavením plstí a odumretých častí rastlín z trávnika, ktorá sa vykonáva špeciálnymi strojmi a náradím a postrekmi.

tp6

Starostlivosť o trávnik počas jari

So starostlivosťou o trávnik počas jari môžete začať až vtedy, keď bude trávnik úplne uschnutý po zime. To znamená, že ak je trávnik mokrý, prípadne vlhký a vy na ňom začnete robiť prvé zmeny a stúpať po ňom, môžete ho ešte viac poškodiť. Je preto potrebné sledovať aj vonkajšiu teplotu, ktorá by počas dňa mala presahovať aspoň 10 °C a počas noci by nemala byť mrazivá. Počas jari budete najmä potrebovať kosačku a vertikutátor, takže ešte pred samotnou činnosťou a údržbou skontrolujte, či sú v poriadku. Ako prvé odstráňte z trávnika všetky nečistoty, ako lístie, konáre, kamienky a podobne. Skontrolujte tiež či nie je trávnik plesnivý a či sa na ňom netvoria huby. Ak zistíte, že je trávnik v poriadku a je presušený, môžete začať postupne s kosením, vertikutáciou, hnojením, dosievaním a postrekom proti burinám. Kosením by ste nemali odobrať z trávnika viac ako 1/3 jeho celkovej výšky. Ďalej nasleduje vertikutácia, a teda odstránenie plstí z trávnika, ktorá blokuje prístupu vzduchu ku koreňom. Tým trávnik aj prevzdušníte a vďaka tomu sa obnoví jeho činnosť. Po vertikutácii nasleduje hnojenie. Hnojivo by po zime malo obsahovať čo najviac dusíka, čo podporí rast trávnika. Používajte predovšetkým prípravky, ktoré sú na trávnik určené. Potom pokojne trávnik môžete aj zavlažiť. Ak spozorujete, že váš trávnik má holé časti, nasleduje dosievanie. Nezabudnite po dosievaní trávnik dobre popolievať a nechať ho oddýchnuť. To znamená, že by trávnik približne mesiac nemal byť zaťažovaný. Počas jari tiež nezabúdajte na postrek proti burinám. Rovnako tak nezabúdajte ani na zavlažovanie, ale až keď si všimnete prvé náznaky sucha.

tp4

Starostlivosť o trávnik počas leta

Keďže leto je práve typické tropickými dňami a vysokými stupňami, počas leta nezabúdajte hlavne na dostatočné zavlažovanie, čo udrží trávnik pri živote a tým sa bude aj vynímať zelenou farbou. To znamená, že by váš trávnik počas leta nemal nikdy preschnúť. Buď ho polievajte každý deň menším množstvom vody, alebo väčším množstvom vody raz za 3-4 dni. Najlepšie je polievať trávnik skoro ráno, kým nie je vonkajšia teplota vzduchu vysoká, prípadne večer. Avšak, ak budete polievať večer, môže to spôsobiť tvorbu rôznych chorôb, keďže počas noci môže trávnik ostať vlhký. Oproti jari zmiernite aj intenzitu kosenia a výšku kosenia nastavte o čosi vyššie. Tiež platí pravidlo, že by sa trávnik počas leta nemal kosiť viac ako o 1/3 jeho listovej plochy. Avšak kosenie sa odvíja aj od toho, aký typ trávnika máte. S hnojením to počas leta nepreháňajte, no zabezpečte, aby mal trávnik dostatok dusíka, železa, horčíka či fosforu.

tp1

Starostlivosť o trávnik počas jesene

Počas tohto obdobia sa opäť stretnete s vertikutáciou a aerifikáciou (teda prevzdušňovaním), s ktorou by ste najskôr mali začať až v polovici septembra. S aerifikáciou bude úzko súvisieť aj dosev vhodnej regeneračnej trávnej zmesi, hnojenie či postrek proti burinám. Pri hnojení počas jesene zabezpečte prevažne vysoké množstvo draslíka. Tiež sa počas jesene môže začať s úpravou nevyhovujúcej pôdnej reakcie, ktoré upravíte vápnením. Nezabúdajte, že hnojiť a vápniť súbežne je zakázané a odstup od týchto aktivít by mal byť minimálne 3 týždne. Keďže počas jesene dochádza k opadávaniu listov a konárov, je veľmi potrebné, aby ste trávnik od týchto vecí čistili. Počas jesene sa tiež stretnete aj s nižšou intenzitou kosenia, avšak kosiť ho môžete až kým tráva bude rásť. Pri poslednom kosení nezabúdajte na to, že by výška trávnika mala byť nižšia, čím predídete tvorbe húb.

tp5

Starostlivosť o trávnik počas zimy

No a nakoniec, najmenej práce s údržbou trávnika budete mať počas zimy. Dbajte ale na to, aby sa trávnik nepoškodil ušliapaním, kým ešte nie je pokrytý snehovou pokrývkou. Rovnako to platí aj vtedy, keď sneh zmizne. Keďže bude pôda vlhká a mäkká, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že môže dôjsť k značnému poškodeniu, prípadne k vytvoreniu nerovnosti. Tiež by ste nemali vytvárať kopy snehu na trávnatej ploche, pretože to môže trávnik len utlačiť. V prípade, že sneh z trávnika zmizne a teplota vzduchu sa niekoľko dní udrží nad 0 °C, môžete trávnik prehrabať drôtenými hrabľami a odstrániť z trávnika nečistoty.

tp3

TIP na záver: Ak neviete odhadnúť či trávnik potrebuje nutne závlahu alebo nie, vyskúšajte tieto tipy: ak sa trávnik pri pohľade zboku bude lesknúť, prípadne na ňom budú ostávať stopy od topánok alebo trávnik začne žltnúť, v tom prípade ide o príznaky sucha a vtedy je potrebné trávnik dostatočne zavlažiť.