Chladnička plná chutného jedla je radosť, avšak ako dbať na to, aby potraviny ostali čo najkvalitnejšie? Existuje zopár pravidiel, ktorých by ste sa mali držať, ak chcete svoju chladničku zachovať krásne čistú a plnú kvalitných potravín.

Poznáte základné fyzické pravidlo?

Studený vzduch klesá nadol. Preto by ste mali dbať na správne umiestnenie potravín vo vašej chladničke. Vrchnú poličku zaplňte vareným jedlom, nižšiu mliečnymi výrobkami a mäsu a spodný box prenechajte ovociu a zelenine. Nezabúdajte ani na potrebné rozstupy medzi potravinami, inak v chladničke necirkuluje vzduch a potraviny sa nedokážu dostatočne zachladiť, tým pádom sú náchylnejšie na nákazu.

1

Ako často čistiť chladničku?

Napriek tomu, že to rozhodne nepatrí medzi naše obľúbené činnosti, čistenie chladničky je veľmi dôležité. Preto by ste jej mali venovať tú správnu starostlivosť aspoň raz za mesiac. Stačí jednoduché čistenie ako prevencia. Takéto ľahké čistenie zabráni nepríjemným pachom, či vzniku plesní. Komplexne čistenie chladničky sa odporúča robiť aspoň raz za rok. Malo by to zahŕňať čistenie políc, boxov a zarážok.

Ak sa nešťastnou náhodou v chladničke niečo vyleje je potrebné škvrnu odstrániť čo najskôr a nenechávať ju zaschnúť, tým by ste si čistenie zbytočne skomplikovali.

Raz za čas je tiež vhodné vyčistiť zadný kompresor a kondenzátor od prachu.

3

Dbajte na kontrolu potravín

Pravidelnou kontrolou potravín viete zabrániť nepríjemných pachom aj znečisteniu chladničky. Kontrole všetkých potravín v chladničke by ste sa mali venovať aspoň raz za týždeň. Najlepšie sa udržiava chladnička čistá, ak máte potraviny bezpečne uchované v obaloch, preto ak do chladničky vkladáte už otvorenú potravinu, je veľmi dôležité aby bola dôkladne uzatvorená. Do chladničky sa tiež neodporúča vkladať neumyté potraviny, obzvlášť ak ide o zeleninu ako sú zemiaky.

Ako čistiť chladničku?

Každý ma svoj vlastný návod na čistenie chladničky, ale je pár pravidiel, ktoré sa odporúča dodržiavať vždy.

  • Pred samotným čistením chladničku odpojte od elektriny
  • Potraviny uložte na bezpečné a chladné miesto
  • Zaschnuté škvrny najprv namočte, aby sa lepšie odstraňovali
  • Vyberte všetky zásuvky, police a priehradky, ktoré môžete umyť zvlášť
  • Na čistenie chladničky vám postačí voda a bežný čistiaci prostriedok

Ako vidíte ani čistenie chladničky nie je žiadna veda, ale napriek tomu ide o činnosť, na ktorú by sme nemali zabúdať.