Tmavá či čierna kuchyňa? Prečo nie!

Pamätáte si na trend čisto bielych kuchýň? Tento trend sa výrazne zmenil a nastal nový. Trendom roku 2021 sú tmavé až čierne kuchyne. Aké výhody ponúkajú práve oni a prečo by ste ich mali chcieť aj vy?

Čierna kuchyňa – trend roku 2021

Samozrejme, ak máte bielu kuchyňu, neznamená to, že vaša kuchyňa nie je trendy, pekná a mali by ste ju okamžite meniť. Avšak do popredia sa práve v posledných rokoch dostávajú čierne kuchyne. Či už sa rozhodnete pre tie lesklé alebo matné, záleží len od vás, akú si vyberiete. Každú kuchyňu viete vylepšiť aj výberom doplnkov – úchytiek, batérie, nožičiek či správnou voľbou osvetlenia a samotného umiestnenia a rozloženia kuchyne.

cierna-kuchyna Tmavá či čierna kuchyňa? Prečo nie!

Exkluzivita čiernych kuchýň

Čierna farba sama o sebe pôsobí pomerne dosť exkluzívne a luxusne. No využitím čiernej farby dosiahne vaša kuchyňa nový rozmer. Bude pôsobiť o to viac moderne, nadčasovo, ale tiež aj retro. Opäť záleží len na tom, v akom odtieni čiernej si kuchyňu zvolíte a či pôjde o matné, lesklé, kombinované, štruktúrované prevedenie alebo zvolíte pololesklú alternatívu.

cierna-k Tmavá či čierna kuchyňa? Prečo nie!

Kombinácia farieb

Ak máte bielu kuchyňu a chceli by ste ju redizajnovať, ale bojíte sa čisto čierneho prevedenia, pokojne zvoľte kombináciu čiernej a bielej. Ide o dve neutrálne farby, ktoré môžete akokoľvek kombinovať. Prípadne môžete čiernu farbu zmiešať s prvkami dreva, tým dosiahnete krásny industriálny štýl, ktorý určite najbližšie roky nevyjde z módy, na čo treba tiež pri výbere kuchyne brať ohľad. Pretože práve kuchyňa je miestnosť v domácnosti, ktorá má slúžiť niekoľko rokov, preto dbajte na nielen estetickú stránku, ale aj na kvalitné prevedenie kuchyne. 

ciernobiela-kuchyna Tmavá či čierna kuchyňa? Prečo nie!

Matné prevedenie čiernej kuchyne

V oboch prípadoch, či už ide o matné alebo lesklé prevedenie kuchyne, môžeme nájsť mnoho výhod, ale aj nevýhod, ktoré čiernej kuchyne ponúkajú. Čo je jednou z najväčších výhod čiernej matnej kuchyne je to, že je veľmi jednoduché ju čistiť, pretože na nej neostáva viditeľná nečistota či odtlačky prstov, čo určite ocenia tí, ktorí upratovanie a čistenie nemajú v obľube. Bohužiaľ, mastné škvrny sú na tomto povrchu viditeľnejšie než na lesklom povrchu. Čo je ďalšou výhodou matných kuchýň je to, že neodrážajú svetlo, čo je výhodou kuchýň väčších rozmerov.

kuchyna-cierna Tmavá či čierna kuchyňa? Prečo nie!

Lesklé prevedenie čiernej kuchyne

Čo sme uviedli ako nevýhody pri matných kuchyniach, to môžeme brať ako výhody pri tých lesklých. Tie sa väčšinou používajú v kuchyniach, ktoré chceme, aby pôsobili moderným dojmom. Výhodou lesklých kuchýň je, že odrážajú svetlo, čím sa miestnosť opticky zväčší. Bohužiaľ, odrážajú svetlo z celej miestnosti. Preto, ak zvolíte v kuchyni napríklad farebnú stenu prípadne farebnú tapetu, je veľká pravdepodobnosť, že bude odrážať práve tú.