Aj vám sa niekedy stane, že aj napriek veľkému množstvu aviváže vytiahnete z práčky nie príliš voňavú bielizeň? Prečo to tak je? O práčku sa pravdepodobne nestaráte tak, ako by ste sa mali. Mnoho z nás považuje čistenie práčky za zbytočné.  No práve naopak – práčka je veľký spotrebič, kde sa skrýva veľa menších priestorov pre zvyšky pracieho prášku, nečistôt či mastnoty.

Prečo sa v práčke tvorí zápach?

Ako sme už spomenuli, nachádza sa v nej veľa miest na usadzovanie nečistôt a zvyšok pracieho prášku, ktorý sa celý nestihne rozpustiť. Na takýchto miestach sa potom množia baktérie, plesne, či vodný kameň.

Ako sa zbaviť zápachu?

Sú dve možnosti: buď si zakúpite prípravok na odstránenie zápachu a čistenia práčky, alebo stavíte na domáce recepty.

hands-taking-laundry-out-washing-machine-scaled

Ocot a sóda bikarbóna 

Toto je jeden z najoverenejších receptov proti zápachu v práčke. Ocot si bez problémov poradí so zápachom. Skúste pridať do octu trochu sódy bikarbóny a výsledkom budete prekvapení. Alebo môžete použiť každú prísadu zvlášť. Ocot nalejte do bubnu práčky, zmiešanú sódu bikarbónu zas do priehradky na prášok a aviváž. Potom zapnite program na pranie na najvyššej teplote. Ak nenecháte dokončiť úplne, program prerušte a roztok nechajte pôsobiť cez noc. Potom sa k programu vráťte, nechajte dokončiť a vodu vypustite. V každom prípade potom zapnite práčku ešte raz, aby sa od octu vyčistila úplne.

Zapnite najdlhší program s najvyššou možnou teplotou prania

Nebojte sa pustiť práčku aj na prázdno, neuškodí jej to. Nastavte cyklus prania na teplotu 90 stupňov, aby sa mohli nečistoty z práčky vyplaviť. Niektoré práčky majú dokonca špeciálny program určený práve na čistenie pračiek.

Vyčistite tesnenie okolo dvierok práčky

Pripraveným roztokom octu a sódy bikarbóny vyčistite tesnenie okolo dvierok práčky. Práve tam sa nachádza veľké množstvo nečistôt.

Myslite aj na filter práčky

Filter práčky sa nachádza na jej prednej strane dole. V malých dvierkach sa ukrýva filter na vypúšťanie, práve tam sa zachytávajú sponky, gombíky, mince a pod. Všetko vysypte a filter prepláchnite pod prúdom horúcej vody. Ak periete často, resp. každý deň, tento proces by ste mali opakovať aspoň každé dva mesiace. Pokiaľ periete raz týždenne, bude stačiť, ak filter vyčistíte raz za pol roka.

Dvierka medzi jednotlivými praniami nezatvárajte

Akonáhle ich zavriete tesne po tom, ako doperiete, okamžite sa začnú množiť baktérie a plesne a práčka zatuchne.

Prečítajte si viac o domácich tipoch, vďaka ktorým bude upratovanie jednoduchšie a účinnejšie v našom predchádzajúcom článku.